Zioła to nieodłączny element kuchni włoskiej. Używane na co dzień, dodają wyjątkowego smaku potrawom. Włosi nie wyobrażają sobie, aby ten aromat nie unosił się również podczas ważnych rodzinnych uroczystości i świąt. Najważniejsze z nich to Boże Narodzenie.
W tym okresie w każdym włoskim domu życie kręci się wokół kuchni. To tam bulgoczą buliony, pieką się ciasta, mięsa i pasztety, a włoskie mamy z dziećmi wyrabiają domowy makaron, który nadziewać będą dynią z ziołami i serem. Najbardziej popularnymi ziołami, które używa się we włoskim domu podczas Świąt Bożego Narodzenia są rozmaryn, tymianek, pietruszka, szałwia, liść laurowy, szczypiorek, estragon, ale królują wtedy również takie przyprawy jak cynamon, pieprz i anyż.
Najpopularniejsze włoskie zioła
Rozmaryn – Włosi używają go przede wszystkim do dań pieczonych lub grillowanych. Do gulaszu, pieczeni, zapiekanek, ale również świetnie pasuje do warzyw, czy deseru.
Szałwia – jej cudowny aromat świetnie uwydatnia się podczas smażenia. Może być dodana do mięsa bądź sosu do makaronu.
Liść laurowy – używany do potraw, które wymagają dłuższego gotowania. Jest niezbędnym składnikiem wszystkich bulionów i rosołów. Chcąc nadać aromatu daniom, można też użyć go do mięs, ryb, czy podstawowych sosów.
Tymianek – podstawa włoskiej kuchni, dobrze komponuje się z zarówno z mięsami i rybami. Świeży tymianek idealnie podkreśli smak dań śródziemnomorskich.
Pietruszka – jest delikatnym ziołem, które powinno być spożywane świeże.
Zioła w praktyce, czyli aromatyczna cielęcina z szałwią i białym winem
Aby przenieść się na chwilę w atmosferę włoskiej kuchni pełnej gwaru i zapachów, wypróbujcie prosty przepis na aromatyczną cielęcinę z szałwią i białym winem.
Składniki:
400 g cielęciny pociętej w kostkę
200 g pomidorów pelati
150 g pieczarek
4 małe cebulki
4 kroki chleba tostowego
bulion
szałwia
białe wino
masło
sól
oliwa
Sposób przygotowania:
Posiekaj cebulki z oliwą i szałwią. Podsmaż i dodaj mięso. Obsmaż z każdej strony. Wlej wino i poczekaj aż płyn odparuje. Dodaj pomidory i grzyby. Gotuj powoli podlewając bulionem od czasu do czasu. Podawaj z grzanką z chleba tostowego.
Jeśli chcecie poczytać więcej na temat ziół, chodźcie tutaj: Baziółka