Późna jesień i nadchodząca zima to pory, w których niestety często się przeziębiamy. Większość z nas od razu biegnie wtedy do apteki po suplementy i popularne środki mające zwalczyć dolegliwości. Ale czy to dobre rozwiązanie? Nie! Otóż najkorzystniejszym sposobem na pierwsze objawy przeziębienia jest naturalna apteka domowa. Jak ją wyposażyć? Przeczytajcie!
Kiedy zaczyna nas „kręcić w nosie”, pojawiają się dreszcze, a w gardle nieprzyjemne drapie, należy szybko zadziałać kompleksowo. Co wtedy robić: na pewno utrzymać ciepło i zwiększyć wymianę wody, co pomaga dostarczyć substancji zwalczających intruzów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też sporządzenie wytrawnej mikstury antybiotykowej: dwie główki czosnku z sześcioma cytrynami blendujemy na gładką masę i odstawiamy na całą noc. Taki domowy „lek” pijemy 3 razy dziennie od razu po posiłku. Czosnek, a dokładnie zawarta w nim allicyna ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe; cytryna zawiera rutynę, dzięki której witamina C odpowiedzialna za odporność nie ulega stratom. Ważne przy tym, że napój czosnkowo-cytrynowy to jednak remedium tylko dla odpornego żołądka – duża ilość czosnku lekko go podrażnia i może wywołać ból. Mikstura ta jest także wskazana dla osób z ciśnieniem w normie – czosnek je obniża.
Sposoby na przeziębienie dobre dla każdego
Uniwersalny, domowy środek to napar z kwiatów rumianku, świeżej kurkumy z goździkami i kłączem imbiru. Nie jest to może najsmaczniejsza kombinacja, ale odpowiednia dla każdego i co najważniejsze – bardzo skuteczna! Wszystkie te składniki ulepszają ochronę organizmu oraz, zapobiegają rozwojowi bakterii i działają silnie przeciwzapalnie. Bo przeziębienie, a potem grypa czy inna choroba to przecież zapalenia… Nie dajmy się im i pijmy na zdrowie! Między posiłkami dobry jest też napar z kopru włoskiego. Dlaczego? Przeziębienie to także mniej sprawne jelita. Koper włoski pomoże zapobiec wzdęciom, niestrawności czy gazom, które często towarzyszą chorobom – to nic innego, jak walka bakterii flory jelitowej z bakteriami zewnętrznymi. Kolejnym wspomagaczem jest napar z lipy, jednak trzeba go pić przed snem – działa napotnie i regenerująco.
Co na katar?
Z pewnością syrop z czerwonej kapusty! Można go przyrządzić bardzo łatwo i szybko:
- przepuszczamy kapustę przez sokowirówkę tak, by uzyskać szklankę soku,
- gotujemy płyn,
- gdy przestygnie, dodajemy 1/2 szklanki dowolnego miodu i mieszamy,
- pijemy po 1 łyżeczce 3–4 razy dziennie.
Podczas kataru mogą nam pomóc także inhalacje – z wrzątkiem, olejkiem sosnowym lub lawendowym. Ważne przy tym, żeby wszystko stosować regularnie.
Gdy boli gardło…
…warto pić napar z szałwii i dodatkowo robić z niego płukanki. Łagodząco działa też miód – ale prosto ze słoiczka i bez innych produktów. Oczywiście mamy na myśli miód wysokiej jakości i z pewnego źródła! Inną pomocną rośliną jest anyż. Możemy sporządzić z niego napój anyżkowy: 2 łyżeczki gwiazdki anyżu zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 15 minut, następnie przecedzamy. Gdy płyn przestygnie, dodajemy 1/2 szklanki miodu (najlepiej lipowego) i mieszamy. Pijemy 4–5 razy dziennie po 1/4 szklanki.
Na co zwrócić uwagę w codziennym menu?
Oprócz powyższych, pomocnych mikstur czy produktów, warto pamiętać, co jeść, żeby odżywić walczący z przeziębieniem organizm. Na pewno antyoksydanty, a znajdziemy je w:
- zielonych warzywach liściastych,
- łagodnych przyprawach i ziołach,
- czerwonych, fioletowych warzywach i owocach,
- olejach roślinnych i rybach morskich.
Jeśli skupimy się na takim jedzeniu, na pewno łatwiej i szybciej wszelkie infekcje miną. Unikajmy też smażenia i grillowania. W tym czasie, lepiej stosować inne – lekkie i zdrowsze techniki kulinarne (parowanie, duszenie bez obsmażania, sous-vide, gotowanie tradycyjne). Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu – najlepiej naparami z rozmarynu, tymianku, czy płatków róży i nagietka, a także letnią wodą mineralną. Mogą być też naturalne soki warzywno-owocowe.
Czego unikać podczas przeziębienia?
Coraz chętniej korzystamy z porad specjalistów (dietetyków, coach’ów zdrowia), których najczęściej pytamy: „co jeść aby… ? co jeść jak …?” Rzadko jednak – „czego unikać, gdy…”. A to równie bardzo istotne! W trakcie przeziębienia starajmy się ograniczać jedzenie produktów ciężkostrawnych, o chłodnej temperaturze, omijajmy też ostre przyprawy, gazowane napoje, kwaśne owoce i słodycze. Warto także ograniczyć produkty nabiałowe, a mięso, ryby, czy jaja gotować na parze, piec czy gotować. W ten sposób unikniemy dodatkowych problemów z żołądkiem i jelitami, a tym samym zadbamy o florę bakteryjną i szybszy powrót do zdrowia.