Domowy makaron, czyli pasta fresca nie jest trudny ani czasochłonny w przygotowaniu. Może być dobrą zabawa w kuchni, w którą zaangażują się duzi i mali. Czego potrzebujemy? Mąki, wody i jajek oraz… odrobiny motywacji!
Warsztaty kulinarne Domowy Makaron, czyli pasta fresca to jedne z Waszych ulubionych. Już niedługo Dzień Makaronu, więc mamy dobrą okazję, żeby przybliżyć miłośnikom włoskiej kuchni i dobrego jedzenia, odrobinę smakowitych informacji.
Najlepszy domowy makaron…
… to ten robiony z sercem i bez pośpiechu 😊. Jeżeli chcecie opanować sztukę pasta fresca do perfekcji, pamiętajcie o tym, żeby używać jajek o temperaturze pokojowej. Jeśli robisz makaron przy pomocy maszynki do makaronu, nie podsypuj ciasta mąką podczas składania i przekładania z powrotem przez maszynkę. Dobrze też podzielić ciasto na makaron na ćwiartki i przykryć folią plastikową te, na których w danym momencie nie pracujemy, żeby nie wyschły. Do robienia makaronu zawsze używamy zwykłej mąki „00” (ew. mąki tortowej lub semoliny) – jest to drobno zmielona mąka odpowiednia na chleb, pizzę i makaron. Jak zapobiec sklejaniu się makaronu? Weź garść mąki uniwersalnej i posyp powierzchnię roboczą oraz urządzenie do robienia makaronu semoliną z pszenicy durum zamiast mąki „00” w przepisie.
Jak gotować makaron?
Zarówno świeży, jak i suchy makaron gotujemy al dente, czyli dosłownie „na ząb”. Rozgotowanym nitkom i wstążkom mówimy zdecydowane: nie! Wiele osób rozgotowuje makaron i nie dodaje do wody wystarczającej ilości, albo nawet w ogóle nie soli. Poza tym pamiętajmy o dużym garnku, żeby makaron mógł swobodnie unosić się w czasie gotowania. Pamiętajmy, że czas gotowania jest różny w zależności od kształtu makaronu. Pasta fresca gotujemy od 2 do 4 minut w zależności od grubości. Natomiast suchy makaron zwykle ok. 8-12 minut. Zwróćcie uwagę, że makaron nadal trochę się gotuje po odsączeniu i umieszczeniu na patelni.
Kolorowy makaron – jak zrobić?
Pasta fresca oferuje nieskończone możliwości kulinarne, a jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność. Sos do makaronu może być bardzo prosty, składający się wyłącznie z oliwy z oliwek extra vergine i Parmigiano Reggiano, warzywnym, śmietanowy, z mięsem lub bez. Sam makaron może przybierać nie tylko różne kształty, lecz także kolory. Zobaczcie, jak prosto i naturalnie nadać pasta fresca nowych kolorów i smaków:
- Zielony – bardzo drobno posiekany szpinak dodajemy do ciasta na makaron.
- Czerwony – dodajemy koncentrat pomidorowy do ciasta.
- Żółtopomarańczowy – dosypujemy do ciasta sproszkowaną kurkumę (nie dodajemy curry, bo ma zbyt intensywny smak).
- Jasny żółty – wystarczy odrobina szafranu, żeby nadać wyrazisty smak i kolor.
Jak dużo gotować makaronu?
Proporcje są odmienne w przypadku pasta secca (suchy makaron) i pasta fresca. W przypadku tego pierwszego potrzebujemy 100 g niegotowanego makaronu na osobę. Jeżeli makaron ma stanowić pierwsze danie (tak spożywają go Włosi), wystarczy mniej – 70-80 g surowego makaronu na osobę. Jako dodatek do zup używamy już tylko 50 g suchego makaronu. Świeżego makaronu potrzebujemy 80 gramów na osobę, jeśli makaron ma być jedynym daniem, a 30-40 g makaronu na osobę dodawanego do zup.
Jak wybrać kształt makaronu?
Główna zasada stanowi, że długie, gładkie kształty wybieramy w przypadku sosów tłustych na bazie oliwy (spaghetti, linguine, tagliatelle). Natomiast krótkie makarony to formy, które najlepiej „chwytają” cały smak obfitych sosów na bazie mięsa lub pomidorów (muszelki, rigatoni, fusilli, pappardelle). Zauważcie, że każdy kształt i rozmiar makaronu będzie miał inny optymalny czas gotowania.
Po przygotowaniu makaronu możesz go od razu ugotować lub wysuszyć i przechowywać przez kilka dni.