Pasta corta, czyli krótki makaron to nieograniczone możliwości kreowania nie tylko smacznych, ale też oryginalnych dań kuchni włoskiej. Zabawne i nietypowe kształty makaronu pozwalają na łączenie z sosami, zapiekanie czy dodawanie do zup oraz sałatek. Sprawdźcie, jak dobrać sosy do krótkich makaronów.
Małe jest wielkie i do tego bardzo smaczne. Krótkie makarony możemy podawać na różne sposoby – na zimno i ciepło. Jeżeli chcecie urozmaicić obiad lub kolację, sięgnijcie po ten typ pasty, a przekonacie się, że jest z czego wybierać.
Penne rigatte, fusilli, farfalle – najpopularniejsze krótkie makarony
Na pierwszym miejscu wśród krótkich makaronów znajduje się popularny w całej słonecznej Italii – penne rigatte. Jeżeli wybierzecie się do Umbrii, makaron ten ukryje się pod nazwą spole (szpulki). Dalej na południu penne rigatte będzie już nazywane maltagliati (ścinki). Bez względu na nazwę ten typ krótkiego makaronu dopasujecie do wielu dań dzięki kształtowi – dość dużej średnicy i żłobkowaniu, co sprawia, że zatrzymuje sos na powierzchni oraz wewnątrz. Do jakich sosów pasuje penne rigatte? Oprócz sosów mięsnych typu ragout, będzie smacznie komponował się z sosami warzywnymi oraz grzybowo-śmietanowymi i pomidorowymi. Nie zapominajmy też, że penne sprawdzi się w zapiekankach makaronowych, czyli pasta al forno.
Próbowaliście już penne z sosem na bazie kurczaka i wódki?
Do zapiekanek będzie też pasował rigatoni – rodowity rzymski makaron. Możecie też połączyć go z sosami na bazie mięsa oraz sosami pomidorowymi. Rigatoni podobnie jak penne rigatte bardzo dobrze zatrzymuje sos na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni.
Innym znanym makaronem jest fusilli, a w polskiej wersji – świderki. Fusilli pochodzi ze środkowo-północnych Włoch. Kształt trzech spiralnie połączonych skrzydełek gwarantuje, że makaron perfekcyjnie połączy się z bogatymi mięsnymi sosów oraz sosami na bazie sera ricotta.
Zabawne kokardki, czyli farfalle powstają z ciasta wycinanego w zaciśnięte pośrodku kwadraciki, które swoim kształtem przypominają motyla. Ten krótki makaron ma delikatną powierzchnię, a gdy weźmiemy go do ust, będziemy mogli delektować się twardszym środkiem i mniej twardymi brzegami. Jak możemy wykorzystać farfalle w kuchni? Przede wszystkim do makaronowych sałatek. Ten krótki makaron dobrze połączy się z pozostałymi składnikami, a co równie ważne, nie spadnie z widelca lub łyżki. Farfalle pasują do większości sosów, sprawdzą się też z zielonym pesto.
Uszka czy muszelki?
Pamiętacie domową zupę pomidorową z makaronem typu muszelki? Włoska odmiana krótkiego makaronu o zbliżonym do muszelek kształcie to orecchiette (pol. uszka). Ten makaron wywodzi się z Apulii i pasuje do różnych dań, co zawdzięcza wklęsłemu kształtowi i żłobieniom na zewnątrz. Porowata powierzchnia trzyma każdy sos – z czosnkiem, oliwą i peperoncino, grzybowy, brokułowy z anchois oraz inne wiele innych. Nam przypadły do gustu orecchiette z jagnięcym ragout z prażonymi orzechami piniowymi, szałwią i octem balsamicznym.
Jeżeli myśleliście, że gnocchi to wyłącznie ziemniaczane kopytka, byliście w błędzie. Gnocchi to również makaron, okrągły w kształcie z centralnym wgłębieniem, które pozwala na doskonałe wchłanianie bardzo gęstych i bogatych w składniki sosów takich jak ragout oraz sosów pomidorowych.
Oryginalne krótkie włoskie makarony – casarecce, castellane, maccheroni
Prawdziwie sycylijski oryginał to casarecce. Ten makaron przypomina zwinięty pergamin, zagięty ku górze na kształt rynienki. To właśnie dzięki rynience casarecce może zatrzymać jak największe ilości sosu. Można z nim stworzyć zarówno tradycyjne, jak również wyszukane dania. Casarecce dobrze czuje się w towarzystwie typowych, śródziemnomorskich dodatków takich jak bakłażany, pomidory, ricotta i bazylia, które składają się na smaczny sos alla Norma. Ten makaron polubią też wielbiciele owoców morza – wypróbujcie casarecce z sosem z dodatkiem kalmarów i świeżych pomidorków koktajlowych – porowata powierzchnia makaronu perfekcyjnie zaabsorbuje sos.
Innym makaronem, który jest symbolem kuchni sycylijskiej jest maccheroni. Ma kształt rurek, pustych w środku, co sprawia, że idealnie przyjmują każdy sos – połączymy go zarówno ze świeżymi sosami warzywnymi lub kremowymi przyrządzonymi ze śmietany i sera, jak również prostym sosem pomidorowym z bazylią.
Castellane to makaron o wytwornym kształcie i dużej powierzchni wchłaniania, co sprawia, że jest odpowiedni do bogatych sosów warzywnych lub serowych. Można wykorzystać go także do zapiekania z kremowym sosem beszamelowym.
Najdrobniejszy, co wcale nie oznacza, że mniej smaczny niż jego poprzednicy, to makaron risoni. Swoim wyglądem przypomina ziarenka ryżu. Możemy dodać go do zup jarzynowych oraz innych ciepłych potraw, a także sałatek.
Które krótkie makarony są Waszymi ulubieńcami? Podzielcie się z nami swoimi faworytami. Jeżeli szukacie oryginalnego włoskiego makaronu – na stronie Barilla znajdziecie najlepsze długie i krótkie makarony.