Bez makaronu nie byłoby włoskiej kuchni. W Polsce też uwielbiamy makaron. Jest prosty w przygotowaniu i sprawdza się nie tylko jako dodatek do zup, ale też jako główne danie. Mnogość różnych kształtów pozwala wyczarować pyszne dania.
W przypadku włoskich makaronów kształt ma podstawowe znaczenie, ponieważ determinuje sos, z jakim zostanie połączony makaron.
Spaghetti
Długie nitki długości 25 cm nazwany tak ponieważ makaron swoim wyglądem przypominał sznureczki, z włoskiego „spago”. Nadaje się najlepiej do klasycznych sosów pomidorowych (np. sosu pomidorowego z warzywami)
Bavette
Bavette narodziło się w Genui i ma kształt spłaszczonego spaghetti. To długi, typowo liguryjski makaron; podczas gdy nazwa najsłynniejszego makaronu – Spaghetti – pochodzi z Neapolu, Genueńczycy mogą szczycić się właśnie makaronem Bavette. Zazwyczaj podawane z tradycyjnym Pesto alla Genovese, świetnie pasuje do wszelkich sosów na bazie masła, jajek i śmietany. Idealny dodatek do Pesto alla Genovese.
Penne Rigate
Czyli pióra nacinane swoją nazwą nawiązują do charakterystycznego kształtu pióra gęsiego, służącego do pisania. Ze względu na uniwersalny kształt oraz żłobkowanie zwiększające powierzchnię pasuje do wielu sosów na przykład pomidorowego z boczkiem, mięsem lub rybami. Flagowe danie z użyciem tego rodzaju makaronu to pikantne Penne all’Arrabbiata.
Fusilli
Pochodzący ze środkowo-północnych Włoch, zawdzięcza swą nazwę wrzecionu, wokół którego owijano niegdyś przędzę. Posiada charakterystyczny kształt trzech spiralnie połączonych skrzydełek, co pozwala mu doskonale łączyć się z każdym typem sosu. To szczególnie dobry dodatek do sosów serowo-ziołowych, ale również do cięższych np. carbonara.
Farfalle
Makaron Farfalle powstaje z ciasta wycinanego w zaciśnięte pośrodku kwadraciki tworzące kształt motylka, choć jego polska nazwa to kokardka. Ma delikatną powierzchnię, która podczas degustacji pozwala odkryć różnicę między twardszym środkiem i mniej twardymi brzegami – prawdziwy rarytas dla smakoszy. Jest to jeden z najweselszych kształtów makaronu, świetnie odpowiadający gustom każdego podniebienia. Smakuje najlepiej z lekkimi sosami np. z masła, oliwy, ziół, czosnku i pomidorów a z sosów gotowych – z pesto rosso; dobry dodatek do sałatek.
Casarecce
Makaron ten – skrętki – pochodzi z Sycylii, jednak jest serwowany w innych regionach południa Włoch. Nadaje się do luksusowych, lekkich sosów, głównie warzywnych.
Rigatoni
Makaron ten pochodzi z Rzymu i jest ściśle związany z włoską tradycją kulinarną. Ze względu na wielkość (dość duże rurki) dobrze współgra z sosami mięsnymi, pomidorowymi i warzywnymi bogatymi w składniki; nadaje się świetnie do zapiekania.
Tagliatelle
Legenda głosi, że makaron Tagliatelle został zainspirowany puklami pewnej damy z renesansowej Italii – utalentowany kucharz przygotował właśnie taki makaron z okazji jej ślubu. Barilla odkryła na nowo ten rodzaj makaronu, dbając przede wszystkim o jakość składników i staranne przygotowanie ciasta tak, aby było ono niezbyt gładkie i porowate, co zapewnia dobre łączenie się z dodatkami. Idealny dodatek do bolognese, sosów śmietanowych, serowych i do zapiekania.
Lasagne
Płaty makaronu do zapiekania zwykle z dwoma rodzajami sosów. Najbardziej tradycyjna wersja to lazania z sosami bolońskim i beszamelowym.
Jeśli masz ochotę zagłębić się w temat włoskich makaronów, zajrzyj na stronę barilla.pl, znajdziesz tam wiele ciekawych informacji o produkcie 🙂