Czy wiecie, że historia produkcji tej włoskiej szynki dojrzewającej sięga do roku 1100-800 p.n.e? Na przestrzeni wieków wytwarzanie Prosciutto di San Daniele opanowano do perfekcji. Dzięki temu, że oryginalne włoskie produktu są coraz łatwiej dostępne w polskich sklepach, możemy cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.
Prosciutto di San Daniele ChNP należy, tuż po Prosciutto di Parma ChNP do jednej z najbardziej znanych włoskich wędlin dojrzewających, do których produkcji używa się wyłącznie soli morskiej.
Jak poznać oryginalną włoską szynkę?
Nie bez powodu po raz kolejny wymieniamy po nazwie szynki „ChNP”. Ten skrót oznacza Chronioną Nazwę Pochodzenia (po włosku: DOP, czyli Denominazione di Origine Protetta). Jeżeli chcecie mieć pewność, że kupujecie prawdziwy włoski produkt, to szukajcie na opakowaniu tego oznaczenia. Co ono gwarantuje? Poświadcza on produkcję na określonym obszarze i stosowanie unikalnych technik przetwarzania.
Prosciutto di San Daniele produkuje 31 producentów zrzeszonych w Consorzio di tutela Prosciutto di San Daniele. Fabryki zlokalizowane są w gminie San Daniele del Friuli o powierzchni ok. 34 km2 (mniej niż jedna z dzielnic Warszawy – Mokotów), w małym miasteczku na wzgórzu, gdzie wieją wiatry z północnego wschodu od Alp Karnickich do Adriatyku. Każdego roku produkuje się tam 2,5 miliona sztuk szynek.
Oprócz unijnego certyfikatu, na oryginalnej szynce znajdziemy logo konsorcjum. Ma ono postać okrągłego znaczka z gitarą, która nawiązuje do kształtu szynek, z literami SD pośrodku.
Prosciutto di San Daniele – cechy charakterystyczne
Po pierwsze, tylko trzy składniki: mięso z włoskich świń, sól morską i… specjalny mikroklimat San Daniele. Wytwórcy nie stosują żadnych dodatków ani konserwantów, a proces produkcji jest niezmienny od wieków. Owszem wprowadzono zaawansowaną technologię, ale ograniczyło się to wyłącznie do poprawy organizacji pracy w fabrykach prosciutto.
Po drugie, szynka ma kształt gitary z końcówką. Ta część nazywana jest „małą stopą”. Jedno prosciutto może osiągać wagę do 10 kg. Szynka jest przyprawiana wyłącznie solą morską i dojrzewa co najmniej 13 miesięcy.
Po trzecie, mięso jest miękkie, ale zwarte. Ma widoczną białą warstwę tłuszczu, która idealnie równoważy się z czerwoną, chudą częścią wędliny. Zapach Prosciutto di San Daniele jest szczególny, a smak – delikatny i słodki. W czasie degustacji można wyczuć prażoną skórkę chleba, nuty suszonych owoców i słodu jęczmiennego. Smak może być lekko kwaskowy i zawierać typowe aromaty dojrzałego mięsa. W zależności od sezonowania, może ulegać zmianie, ponieważ im dłużej dojrzewała szynka, tym nabiera bardziej intensywnego smaku. Jeżeli lubicie nieco bardziej intensywne smaki, spróbujcie też Prosciutto di Toscano ChNP, do której produkcji wykorzystuje się unikatowy zestaw toskańskich przypraw.
Jak jeść Prosciutto di San Danielle?
Szynkę możemy spożywać jako samodzielną przekąskę i wtedy nie wymaga zbyt wielu dodatków. Najlepiej, aby towarzyszyło jej wytrawne, średnio aromatyczne białe wino. Jeżeli zaś macie ochotę na parę inspiracji, to spróbujcie koniecznie przepisy Cristiny Catese na:
lub
Smacznego!