Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak przygotować idealnego grilla i zaskoczyć swoich gości, zapraszamy Was do przeczytania pięciu super trików.
Sekrety udanego grillowania przygotowaliśmy wspólnie z Befsztyk. Zaczynamy!
1. Jak długo powinno się marynować mięso?
- wołowina – kilkanaście do kilkudziesięciu godzin
- drób – kilka godzin
- dziczyzna – kilkadziesiąt godzin
- wieprzowina – kilkanaście godzin
- cielęcina – 48 godzin
2. Co można dodać do grilla, aby urozmaicić jego aromat?
Żeby uzyskać dodatkowe walory zapachowe, do brykietu można dorzucić gałązki ziół, np. rozmarynu, tymianku lub namoczone liście laurowe. Jeżeli używamy grilla węglowego, to można dodać kawałki drewna. Do drobiu – jabłoń, wiśnia. Do innych mięs – dąb. Drewno winorośli daje najbogatszy aromat.
Jeśli mamy grill gazowy, to należy wiórki drewniane wcześniej namoczyć w wodzie, a podczas grillowania położyć w naczynku żeliwnym bezpośrednio na ruszcie.
3. Jak wybrać idealną kiełbaskę na grilla?
Kiełbasa w naturalnym jelicie, nie za chuda i nie bardzo tłusta, ponacinana, żeby nie pękła. Bez konserwantów i najlepiej bez peklosoli. Jeżeli wybierzemy białą kiełbasę wieprzową, powinna być parzona. Befsztyk poleca ich kiełbaski jagnięce i wieprzowe.
4. Czy mięso lepiej piec na tackach, bezpośrednio na ruszcie, a może zawinięte w folię spożywczą?
Mięso najlepiej piec bezpośrednio na czystym ruszcie, abo w czystych żeliwnych naczyniach. Najlepiej na ruszcie w formie płyty, żeby tłuszcz nie kapał na ogień i nie podczas spalania nie uwalniał szkodliwych substancji do dymu, w którym wędzi się mięso. Odradzamy grillowanie na tackach aluminiowych i na aluminiowej folii, ponieważ szkodliwy glin przenika do potraw. Pamiętajcie, żeby nie jeść z nie umytych naczyń, w których przechowywaliśmy surowe mięso.
5. Jaki jest ulubiony patent Befsztyka na udanego grilla?
Ulubionym patentem na udanego grilla jest dobre towarzystwo, otwarta przestrzeń i mięsa gotowe na grilla przygotowane przez naszego rzeźnika, które uwielbiają nasi znajomi i przyjaciele. Grillujemy na grillu gazowym, na żeliwnych rusztach, albo używamy ekologicznego brykietu z łupin kokosa. Nie zawiera on syntetycznych dodatków, klejów, nie wymaga dodatkowej rozpałki i nie dymi. Dzięki wysokiej, stałej temperaturze, jaką osiąga, można grillować krócej, nie wysuszając, nie przypalając oraz nie tracąc wartości odżywczych potraw. Czekając aż mięso będzie gotowe, jemy sałaty, które ułatwiają trawienie tłuszczu.
Wspaniałej zabawy!