Parmigiano Reggiano i Grana Padano – czym się różnią?
Jak odróżnić ser Parmigiano Reggiano od Grana Padano? Oto jest pytanie.
Te dwa najpopularniejsze włoskie sery skradły miliony serc miłośników dobrego jedzenia, ale w Polsce nadal jeszcze mamy problem, żeby je odróżnić. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czym się od siebie różnią te dwa najważniejsze w kuchni włoskiej twarde sery?
Parmigiano Reggiano – jak go poznasz?
POCHODZENIE: produkowany jest w prowincjach Parmy, Reggio Emilii, Modeny, Bolonii i Mantui.
PRODUKCJA: mleko wykorzystywane przy produkcji Parmigiano Reggiano pochodzi od krów karmionych paszą świeżą, suchą oraz sianem. Parmigiano Reggiano potocznie zwany jest przez wiele osób „parmezanem”. Pamiętajmy jednak, że nazwa ta nie jest poprawna, ponieważ nie istnieje żaden oryginalny włoski ser pod tą nazwą.
Jak przebiega proces produkcji? Parmigiano Reggiano wyrabia się raz dziennie. Mleko z porannego dojenia łączy się z mlekiem z dojenia z poprzedniego wieczoru – w ten sposób uzyskuje się lekko odtłuszczone mleko zawierające 2,4% tłuszczu. Do wyrabiania Parmigiano Reggiano używa się podpuszczki cielęcej.
DOJRZEWANIE: Minimalny okres dojrzewania parmezanu to 12 miesięcy. Istnieją też odmiany, które dojrzewają dłużej – np. “Stravecchio” – dosłownie: „bardzo stary”, który dojrzewa przez 30-36 miesięcy.
KONSERWANTY: Parmigiano Reggiano nie zawiera żadnych konserwantów, jest w 100% naturalny.
OZNACZENIA: Uwaga! Ponieważ Parmigiano Reggiano jest serem wytwarzanym wyłącznie z naturalnych, nieprzetwarzanych produktów, etykieta podająca skład produktu nie jest w jego przypadku wymagana.
Grana Padano – jak go poznasz?
POCHODZENIE: Wytwarzany jest w 30 prowincjach regionów Emilia-Romagna, Lombardia, Piemont, Trentino-Alto Adige i Veneto.
PRODUKCJA: krowy, których mleko jest wykorzystywane przy produkcji sera Grana Padano są karmione drobno posiekanymi zbożami. Ser ten jest wytwarzany z mleka z jednego lub dwóch udojów (mleko to jest chudsze niż w przypadku Parmigiano Reggiano), a podpuszczka może być zwierzęca, roślinna lub bakteryjna.
DOJRZEWANIE: minimalny okres dojrzewania to 9 miesięcy, a maksymalny 24 miesiące.
KONSERWANTY: podczas produkcji Grana Padano używa się lizozymu, który zapobiega tworzeniu kultur bakterii w czasie dojrzewania sera.
OZNACZENIA: etykieta podająca skład produktów jest wymagana ze względu na obecność wyżej wspominanego konserwantu (skrót E1105).
Sprawdźcie sami, jakie warsztaty kulinarne przygotowaliśmy w najbliższych miesiącach i pomyślcie, jaką radość możecie sprawić swoim najbliższym!
Jak kupić voucher na warsztaty?
Wystarczy usiąść wygodnie przed ekranem komputera, otworzyć naszą stronę internetową i wybrać opcję „Kup voucher”.