Wiedzieliście, że dopiero w 1933 roku opatentowano pierwszą maszynę do produkcji makaronu i wtedy zaczęto produkować go na światową skalę? W tym samym czasie pojawiły się różne kształty makaronu.
Tradycyjny włoski makaron produkowany jest tylko z dwóch prostych składników: semoliny z twardej pszenicy durum oraz wody.
Jak powstaje makaron?
Zmielona pszenica durum daje wysokiej jakości, złotą w kolorze semolinę. Następnie semolina mieszana jest z wodą i ciasto zostaje dokładnie wyrabiane. Dzięki temu w cieście aktywuje się gluten, który odpowiada za pożądane właściwości makaronu: elastyczność oraz sprężystość.
Uformowane ciasto może być albo walcowane i cięte na długi makaron typu spaghetti czy wstążki lub przeciśnięte przez specjalną matrycę, aby uzyskać pożądany kształt. Taki proces nazywa się ekstruzją.
Na koniec makaron jest suszony. Ta faza produkcji ma kluczowe znaczenie dla ogólnej jakości: makaron nie musi zawierać żadnych dodatków ani konserwantów, ponieważ właśnie suszenie (niska zawartość wody w produkcie ostatecznym) gwarantuje wytrzymałość produktu.
Makarony Barilla suszone są od 4 do 12 godzin. U innych producentów – 20 minut!
Pamiętaj! Dłużej suszony makaron wchłania później więcej wody, co pozytywnie wpływa na smak i sprężystość.
Po czym poznać najlepszy makaron?
- Zawsze al dente – zachowuje swój kształt, sprężystość i nie klei się nawet, gdy nie dopilnuje się czasu gotowania.
- Podczas gotowania nie zbija się w bryłę.
- Nie łamie się ani nie kruszy podczas gotowania.
- Ma zawsze jednolity złocisto-bursztynowy kolor, bez białych lub czarnych kropek.
- Woda po jego ugotowaniu jest przejrzysta.
- Doskonale przyjmuje sos.
- Ma stałe parametry, które nie zmieniają się w zależności od miejsca czy czasu produkcji.
W Akademii Kulinarnej Whirlpool przykładamy bardzo dużą wagę do jakości produktów i dlatego właśnie w naszej kuchni używamy makaronów Barilla, która jest numerem 1 we Włoszech!