Jeszcze do niedawna pieczenie, smażenie i podgrzewanie odbywało się wyłącznie przy pomocy tradycyjnych płyt grzewczych gazowych. Nowoczesna technologia pozwoliła na wykorzystanie szybkozmiennych pól magnetycznych i gotowania szybciej niż na płycie gazowej czy elektrycznej. Płyty indukcyjne do zabudowy zaoferowały też o wiele więcej funkcjonalności niż swoje technologiczne poprzedniczki. Stały się przy tym nowoczesnym dodatkiem do każdej kuchni. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę przy kupnie płyty grzewczej i dowiedzcie się, jak wybrać płytę indukcyjną?
Jak wybrać płytę indukcyjną? Jaką kupić? Płyta indukcyjna – bez niej nie można sobie wyobrazić kuchni. Wiecie już z naszego poprzedniego poradnika AGD, jak wybrać piekarnik. Dziś mamy dla Was kolejne urządzenie, Przed remontem Akademii Kulinarnej Whirlpool do Waszej dyspozycji podczas kursów kulinarnych były modułowe płyty indukcyjne z dwoma polami grzewczymi. Dziś w czasie warsztatów kulinarnych gotujecie na najnowszych płytach indukcyjnych szklano-ceramicznych Whirlpool z linii W Collection. W naszej Akademii mamy cztery modele tych płyt indukcyjnych:
Jak wybrać płytę indukcyjną? Przed zakupem zapraszamy na wspólne gotowanie, a jeśli nie po drodze Wam do Soho Factory, gdzie mamy studio kulinarne, przeczytajcie, na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej do zabudowy.
Montaż płyty – płyta indukcyjna na wyspie kuchennej
Jeżeli dysponujecie dużą przestrzenią (dużą tj. co najmniej 20 m2 powierzchni), możecie pomyśleć o modnym rozwiązaniu, jakim jest wyspa kuchenna. Najczęściej oprócz płyty grzewczej na wyspie znajdzie się również okap oraz piekarnik, a w naszym przypadku – zlewozmywak i lodówka. W Akademii mamy taką wyspę, a w jej centrum płytę indukcyjną Whirlpool SMF 9010 C/NE/IXL o szerokości 90 cm (standardowo płyty mają 65 cm). Łatwy dostęp do powierzchni grzewczych i większa powierzchnia robocza blatu, której nie ograniczają szafki kuchenne – to cechy, które przemawiają na korzyść wyspy. Pamiętajcie też, że łatwiej zamontować na wyspie płytę indukcyjną niż gazową ze względu na konieczność doprowadzenia przewodów gazu, których nie można zabudować.
Jak wybrać płytę indukcyjną? Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?
Warto wybrać płytę indukcyjną przede wszystkim dlatego, że pozwala na szybsze przygotowanie potraw w porównaniu do płyt gazowych czy elektrycznych. Wynika to z ponad 90 proc. sprawności płyt indukcyjnych, co oznacza, że płyty te najefektywniej – spośród innych rodzajów płyt – przetwarzają energię elektryczną na cieplną. I co równie ważne, w czasie gotowania nagrzewa się wyłącznie wybrany obszar pola grzewczego, który wyznacza dno garnka lub patelni, nie zaś cała powierzchnia płyty. Dodatkowo innowacyjny system czujników w płytach indukcyjnych Whirlpool zapewnia odpowiednią temperaturę naczynia. W efekcie przekłada się to na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Oczywiście musimy też kupić odpowiednie naczynia ze stali ferromagnetyczne, ale obecnie nie ma z tym żadnych problemów, bo produkowane są garnki uniwersalne, pasujące do różnych typów płyt. Zawsze jednak muszą mieć (najczęściej umieszczone na dnie naczynia) symbol cewki indukcyjnej, który na pierwszy rzut oka przypomina sprężynę lub pętelkę. Innych naczyń płyta indukcyjna nie będzie „czytać”.
Poza wysoką sprawnością, płyty indukcyjne są łatwe w czyszczeniu (pamiętacie, jak trudno domyć ruszty płyt gazowych czy gazowo-elektrycznych?!), bezpieczne w użytkowaniu i oferują wiele dodatkowych funkcji, jakich nie zapewnią tradycyjne modele płyt, a przy tym prezentują się wyjątkowo elegancko w nowoczesnej kuchni.
Jakie sterowanie w płycie indukcyjnej?
W nowoczesnych płytach indukcyjnych Whirlpool mamy do dyspozycji dwa rodzaje sterowania: sensorowe oraz slider. To pierwsze pozwala ustawić wybrany poziom mocy poprzez naciśnięcie przycisku +/- na powierzchni płyty. Natomiast sterowanie przy pomocy slidera, czyli elektronicznego suwaka jest nieco wygodniejsze (jeżeli nie lubicie naciskać przycisków i chcecie płynnie zmieniać moc pola grzewczego, wybierzcie slider). Modele płyt wyposażone w slidery to m.in. Whirlpool SMC 654 F/BT/IXL oraz Whirlpool SMP 658C/BT/IXL).
Dodatkowo jeżeli macie piekarnik Whirlpool W11I OM1 4MS2 H z linii W Collection z kolorowym wyświetlaczem LCD, możecie dobrać do kompletu płytę indukcyjną z takim wyświetlaczem (model SMF 9010 C/NE/IXL). To jeszcze większa wygoda obsługi i wyboru odpowiednich ustawień.
Funkcje specjalne w płytach indukcyjnych Whirlpool
Jak wybrać płytę indukcyjną? Warto zwrócić uwagę na funkcje, które pomogą w gotowaniu. Chcielibyście, żeby Wasza płyta indukcyjna podpowiadała Wam krok po kroku, jak przygotować grillowany stek, wybrać odpowiednią temperaturę smażenia warzyw czy utrzymać potrawy w cieple, gdy goście spóźniają się na kolację? To wszystko w zasięgu ręki dzięki nowoczesnym funkcjom, które ułatwiają nam i Wam gotowanie na warsztatach kulinarnych w Akademii. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście cieszyli się sprytnymi rozwiązaniami również w domu. Żeby aktywować funkcje specjalne należy włączyć przycisk „6th Sense”, który pozwala korzystać z trybu Asystenta, trybu Chef Control oraz Gotowania na całej powierzchni. Tryb Asystenta ułatwia gotowanie różnych potraw w optymalny sposób. Płyta zapewnia idealne warunki gotowania i dostarcza wskazówki („Dodaj olej” lub „Dodaj jedzenie”), których należy przestrzegać na różnych etapach przygotowania posiłków. Osiągniecie wtedy najlepsze rezultaty.
Po kliknięciu w funkcję Asystenta mamy do wyboru funkcje specjalne takie jak:
- Roztapianie – pokochają je wszystkie łasuchy! Koniec z piramidą garnków i misek oraz buchającą parą wodną i ciągłym mieszaniem. Funkcja Roztapianie pozwoli uzyskać właściwą temperaturę do szybkiego roztapiania czekolady, masła i lekkich sosów, utrzymaniu ich w odpowiedniej konsystencji. Bez ryzyka przypalenia czy przywierania do dna naczynia.
- Gotowanie na wolnym ogniu – już nie tylko na płycie gazowej! Teraz możecie śmiało gotować na „wolnym ogniu” także na płycie indukcyjnej. Opcja dla dań, które wymagają powolnego gotowania. Utrzymuje potrawę w odpowiedniej temperaturze bez ryzyka przypalenia.
- Gotowanie – do sprawnego podgrzewania wody. Płyta indukcyjna informuje nas, gdy woda zaczyna wrzeć, dając sygnał dźwiękowy i wizualny. Jeżeli nie dodamy od razu np. makaron czy zdejmiemy garnek z płyty, system będzie utrzymywał kontrolowane, wolne gotowanie wody, co zapobiegnie jej wylewaniu się i stratom energii. PS. Sól dodajemy, gdy woda zacznie wrzeć, nie wcześniej😊.
- Smażenie – dzięki sygnałowi dźwiękowemu i wizualnemu będziecie wiedzieć, że osiągnęliście idealną temperaturę do przełożenia produktów do naczynia.
- Grillowanie – umożliwia Wam optymalne grillowanie różnych rodzajów mięs w zależności od ich grubości. Kiedy zostanie osiągnięta właściwa temperatura, płyta emituje sygnał dźwiękowy i następnie dzięki czujnikom ciepła stabilizuje temperaturę podczas grillowania, utrzymując ją na stałym poziomie.
- Chef Control – funkcja ta dzieli płytę na trzy lub cztery pola grzejne, i pozwala na ich jednoczesną aktywację na wcześniej ustalonym poziomie mocy. Dzięki temu możecie przesuwać naczynia z jednego pola na drugie i gotować w różnych temperaturach bez konieczności każdorazowej zmiany ustawień temperatury.
- FlexiFull – pozwala używać płytę indukcyjną jako jedno pole grzewcze lub stworzyć nawet do 8 niezależnych stref gotowania, każdą z dowolnym poziomem mocy.
Kawiarka na płytę indukcyjną?
Zastanawiając się, jak wybrać płytę indukcyjną, do niedawna wiele osób stawało przed dylematem, bo prozaiczna rzecz – wcześniej indukcja nie oferowała możliwości przygotowania kawy z pomocą kawiarki. Dziś to już nie problem i nie musimy rezygnować z wygody i nowoczesności, jaką oferują płyty indukcyjne. Pyszną kawę prosto z kawiarki przygotujecie tak jak my w kilka chwil na płytach indukcyjnych Whirlpool dzięki funkcji MOKA. Funkcja ta jest zaprogramowana tak, aby wyłączać się automatycznie, co zapobiega wykipieniu kawy na powierzchnię płyty. Jak ją uruchomić? Wystarczy, że włączycie Asystenta Gotowania >Napoje>Moka i gotowe! Gdy kawa zostanie zaparzona, płyta poinformuje Was o tym sygnałem dźwiękowym.
Wszystkie modele płyt indukcyjnych w Akademii są wyposażone w tryb kawiarki (SMF 9010 C/NE/IXL, SMC 654 F/BT/IXL, SMO 658C/BT/IXL i SMP 658C/BT/IXL).
Czy płyty indukcyjne są bezpieczne?
Bezpieczeństwo użytkowania jest jedną z ważniejszych kwestii przed zakupem płyty indukcyjnej. W porównaniu do płyt gazowych w czasie gotowania nie mamy tu do czynienia z otwartym płomieniem, co może być groźne, gdy w pobliżu pojawi się dziecko lub… kot, który chadza swoimi drogami, nierzadko po kuchennych blatach😊. Fakt, że „indukcja”, bo tak w skrócie nazywamy często płyty indukcyjne, nagrzewa wyłącznie powierzchnię pod naczyniem jest kolejną zaletą. Dlaczego? Pozostały obszar roboczy płyty, którego nie używamy, pozostaje chłodny. Żaden z domowników nie jest więc narażony na oparzenie.
Rodziny z dziećmi docenią także możliwość blokady przycisków płyty, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu. Warto też uruchomić ją podczas czyszczenia, żeby przez przypadek nie włączyć któregoś z pól czy też nie zmienić ustawień. Żeby aktywować „Blokadę przycisków” należy przytrzymać przez 3 sekundy ikonkę kłódki na płycie. Sygnał dźwiękowy i zapalenie się kontrolki ostrzegawczej poifnormują nas, że funkcja jest aktywna.
Design płyty indukcyjnej – płyta z ramką czy bez?
Oto jest pytanie 😊 Płyta indukcyjna z ramką posiada obramowanie w postaci wąskiej stalowej listwy dookoła całej płyty. Ten pasek ma za zadanie oddzielać płytę od powierzchni blatu roboczego w kuchni, jednak jest zauważalny, co nie każdemu może się podobać. Natomiast płyty indukcyjne bez ramki stanowią jedną powierzchnię z blatem. Dzięki minimalistycznemu wykończeniu nadają kuchni nowoczesnym wygląd i dlatego wybraliśmy je do naszej Akademii. Możecie zdecydować, czy krawędzie płyt bez ramek będą szlifowane czy też nie – to już zależy od Waszych indywidualnych preferencji. Jeżeli jednak w Waszej kuchni dużo się dzieje i zdarza się, że uderzycie garnkiem o krawędź, pomyślcie nad płytą indukcyjną z ramką, która będzie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak czyścić płytę indukcyjną?
Przede wszystkim jak najszybciej, gdy wyleje się na nią sos, mleko lub inne zabrudzenie. W większości przypadków nie potrzeba silnych środków chemicznych i wystarczy miękka, czysta ściereczka. Dodatkowo, jeżeli wybierzecie szklane płyty indukcyjne Whirlpool z powłoką wykonaną w technologii iXelium™ (model SMF 9010 C/NE/IXL, SMC 654 F/BT/IXL, SMO 658C/BT/IXL i SMP 658C/BT/IXL), jeszcze łatwiej będziecie mogli wyczyścić Waszą płytę, której powierzchnia pozostanie na długo błyszcząca. Jeżeli zaniedbamy czyszczenie, zabrudzenia przyschną i konieczne może być użycie skrobaka do płyt.
O czym jeszcze warto pamiętać, przy czyszczeniu płyty indukcyjnej?
- płytę czyścimy tylko wtedy, gdy jej powierzchnia jest zimna (ważny jest tu wskaźnik ciepła resztkowego, oznaczany na płycie jak litera H, która sygnalizuje, że pole jest gorące; gdy jest już chłodne, litera H znika),
- nie używamy gąbek ściernych ani ostrych myjek, ponieważ mogą porysować powierzchnię płyty,
- po każdym użyciu przecieramy płytę, żeby usunąć resztki żywności,
- po wyczyszczeniu płyty, suszymy je dokładnie ręcznikiem papierowym lub czystą, miękką ściereczką,
- cukier oraz potrawy o wysokiej jego zawartości niszczą płytę i należy je niezwłocznie usuwać z powierzchni, podobnie jak sól, która może porysować szklaną powierzchnię.
Najważniejsze jest to, że płyta sama w sobie jest niezwykle prosta w utrzymaniu czystości, ze względu na płaską powierzchnię i brak zakamarków, w które wnika brud. Wiecie już, jak wybrać płytę indukcyjną i piekarnik, w następnym poradniku podpowiemy Wam, jak kupić kuchenkę mikrofalową.