Ocet balsamiczny z położonej w regionie Emilia-Romania Modeny to dojrzewająca w drewnianych beczkach przyprawa z gotowanego, zagęszczonego moszczu z winogron, do którego dodaje się octu winnego. Jest to jeden z najsłynniejszych na świecie produktów włoskich, eksportowany do aż 120 krajów.
Ocet balsamiczny od zawsze ściśle łączył się z kulturą i historią Modeny. Choć pierwsze wzmianki o jego produkcji w okolicach tego północnego miasta sięgają XI wieku, wiadomo, że znany był już starożytnym Rzymianom.
Ocet balsamiczny – produkcja
Składa się ona z kilku etapów:
- Podstawowym składnikiem octu balsamicznego z Modeny jest gotowany moszcz, czyli sok wyciśnięty z ściśle określonych gatunków wyłącznie lokalnych winorośli.
- Do zgęstniałego moszczu dodaje się octu winnego i octu starzonego (invecchiato), po czym następuje proces fermentacji.
- Następnie ocet dojrzewa przez minimum 60 dni w beczkach ze szlachetnego drewna (z dębu, morwy, jałowca bądź kasztana).
- Końcowy produkt poddawany jest dokładnej analizie, która determinuje czy może on uzyskać certyfikat Octu Balsamicznego z Modeny IGP (Unia Europejska nadała to oznaczenie octowi balsamicznemu w 2009 roku).
Ocet balsamiczny – charakterystyka
Ocet balsamiczny ma delikatny, mocny zapach, intensywnie brunatny kolor oraz słodko kwaśny, zrównoważony smak, w którym wyczuwalne są drewniane nuty. Wystarczy kilka kropli, aby wzbogacić smak potrawy i nadać jej szlachetności.
Pasuje niemal do każdej potrawy, możemy łączyć z nim różnego rodzaju sery, owoce, mięso, ryby, pasuje wyśmienicie do lodów, sałatek, czy makaronu. Jedyną granicą jego zastosowania jest nasza fantazja 🙂