Sposób przygotowania ciasta na tartę
W miseczce, czubkami palców dodajemy miękkie masło do mąki i sól, wyrabiamy dotąd, aż oba składniki całkowicie połączą się w mące. Powoli dodajemy wodę, jajko i dalej wyrabiamy masę aż otrzymamy jednorodne ciasto. Zawijamy w folię i pozostawiamy w lodówce na 1 godzinę, a lepiej na 2. Następnie przenosimy ciasto do pokojowej temperatury i rozwałkowujemy na posypanym mąką blacie.
Tarta
Potrzebujemy 1 formy o 24 cm średnicy, papier do pieczenia wycięty tak, aby pasował do formy oraz 1 żółtko jaja. Rozciągamy masę na około 3-4 mm, rozkładamy w formie (wcześniej nasmarowanej masłem i oprószonej mąką), przycinamy nadmiar ciasta i pozostawiamy na 30 minut w lodówce lub 15 minut w zamrażarce. Po wyjęciu z lodówki nakłuwamy spód widelcem, układamy papier do pieczenia na cieście i przykrywamy suchą fasolką lub ryżem – dzięki temu obciążymy ciasto, aby nie urosło ale także po to, by ciepło równomiernie się w nim rozprowadziło. Pieczemy w 200 stopniach Celsjusza przez 15-20 minut. Następnie, wyjmujemy papier i fasolę/ryż i wstawiamy jeszcze do piekarnika na 10-15 minut, aby ciasto dobrze wyschło. Wyjmujemy nasze ciasto, smarujemy żółtkiem i wkładamy do piekarnika na 2-3 minuty, aby dobrze uszczelnić podstawę.
Etap końcowy – tarta z wypełnieniem
Obieramy i kroimy dynię w małe kawałki, a następnie gotujemy ją na patelni, na której uprzednio zrumieniliśmy cebulę z niewielką ilością oliwy. Zostawiamy gotującą się dynię i ewentualnie podlewamy ją nieco wodą. Gotujemy na wolnym ogniu, dodając trochę wody, soli i pieprzu. Po ugotowaniu miksujemy z ricottą, serem pecorino, jajkami, solą i pieprzem. Grzyby kroimy w plastry i wrzucamy na nieprzywierającą patelnię, tylko z solą, pieprzem, podsmażamy do momentu, kiedy będą chrupiące. Mandoliną kroimy koper włoski. Układamy krem z dyni i pozostałych składników na tarcie, kładziemy grzyby i koper wewnątrz naszego kremu. Pieczemy w 180’ C około 25-30 minut. Przed podaniem posypujemy kiełkami.