Sposób przygotowania cappellacci:
Wsypujemy mąkę na drewnianą powierzchnię roboczą, roimy dziurę w środku i dodajemy do niej dwa całe jajka. Za pomocą widelca wyrabiamy mieszaninę zaczynając od krawędzi „krateru” i dobrze mieszamy. Formujemy kulkę i zostawiamy ok. 20 minut w temperaturze pokojowej przykrytej ściereczką.
Zagniatamy ciasto i wałkiem rozciągamy teraz do cienkiej grubości niezbędnej do przygotowania cappellacci lub przepuszczamy ciasto w maszynie do makaronu.
Za pomocą kubka lub szklanki wycinamy równe dysk. Łyżeczką lub rękawem cukierniczym nakładamy na dyski nadzienie. Składamy dysk tak, aby dokładnie zamknąć cappellaci, sklejamy je palcami, pilnując, żeby usuwać wszelkie powietrze. Wrzucamy cappellaci do osolonej, gotującej się wody na 4-5 minut i odcedzamy.
Sposób przygotowania nadzienie:
Siekamy cebulę, rumienimy ją na oliwie i dodajemy pokrojoną w kawałki cukinię; trzymamy wszystko na patelni przez parę minut. Schładzamy i blendujemy. Gotujemy ziemniaki i gnieciemy je. Cukinię z cebulą mieszamy razem z ziemniakami, żółtkiem, 2 łyżkami Pecorino Romano, 1 łyżką drobnej bułki tartej, 6 filecikami anchois, kaparami, startymi migdałami, solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Sposób przygotowania – sos:
Podsmażamy przekrojony na pół, obrany ząbek czosnku na odrobinie oliwy. Po 2 minutach podsmażania na żywym ogniu dodajemy pomidory Datterini Mutti (lub w seoznie świeże obrane pomidory) i doprawiamy całość solą. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez przynajmniej godzinę – sos powinien delikatnie „bulgotać”. Od czasu do czasu mieszamy.
Po upływie niezbędnego czasu wyjmujemy czosnek, a pomidory miksujemy tak, aby uzyskać gładki, jednolity krem. Tak zrobiony krem przekładamy znów na patelnię i smażymy przez kilka minut na małym ogniu, dodając kilka listków bazylii. Zdejmujemy sos z ognia.
Kompozycja dania:
Ugotowane cappellaci osuszamy i zanurzamy w sosie pomidorowym, posypujemy Pecorino Romano i świeżymi liśćmi bazylii.