RAVIOLI Z MĄKI KASZTANOWEJ Z RICOTTĄ I PECORINO ROMANO
PRZYGOTOWANIE
Pasta
Przesiewamy mąkę przez sitko – ważne, ponieważ mąka kasztanowa ma zawsze małe grudki. Dodajemy sól i wyrabiamy ciasto. Zaczynamy po trochu dodawać wodę. Mąką kasztanowa bardzo szybko chłonie wodę; więc należy dodawać stopniowo wodę i wyrabiamy. Kiedy dodamy całą wodę, przenosimy ciasto na stół i kończymy wyrabianie aż do otrzymania miękkiej i gładkiej konsystencji ciasta. Zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do wypoczynku na 20 minut.
Farsz
Do miski wkładamy ricottę, włączamy następnie ser Pecorino, starty Parmigiano i dobrze mieszamy aż do precyzyjnego połączenia wszystkich składników. Dodajemy jeszcze startą gałkę muszkatołową oraz według smaku czarny pieprz.
Ravioli
Wyjmujemy ciasto z folii, ale tylko w połowie, bo inaczej wyschnie. Wałkujemy ciasto za pomocą wałka do ciasta lub maszyny do makaronu. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się użyć maszyny do ciasta, pomijamy wałkowanie ręczne. W tym momencie kroimy ciasto nożem, aby uzyskać duży prostokąt, który podzielimy na pół. Układamy kulki farszu obok siebie, rozstawiając je o kilka centymetrów. Po zakończeniu delikatnie podnosimy drugi prostokątny pas ciasta i kładziemy go dokładnie na wierzchu. Ściskamy dobrze opuszkami palców wokół wypełnienia, aby uszczelnić dwa płaty, łącząc je ze sobą usuwając powietrze z wnętrza. Gdy ciasto zostanie szczelnie zamknięte dociskamy je jeszcze mocno palcami: wokół nadzienia i wzdłuż krawędzi. Kroimy kwadraty za pomocą radełka do ciasta lub wyciskając je foremkami.
Układamy ravioli na powierzchni pokrytej semoliną – co spowoduje, że nie będą się do siebie kleiły.
Kompozycja dania
Do gotowania ravioli nastawiamy wodę w garnku, a kiedy się zagotuje, solimy. Na dużej patelni rozpuszczamy masło (mały ogień) razem z listkami szałwii. Kiedy woda się zagotuje, wrzucamy oddzielnie nasze ravioli, uważając aby się nie sklejały. Kiedy staną się lekko żółtawe, wyciągamy je cedzakiem i wrzucamy bezpośrednio na patelnię na 2 minuty.
Włączamy także granellę orzechową i zostawiamy, aby wszystkie smaki i aromaty się ładnie skomponowały, przez kilka minut. Kiedy ravioli wydają się nieco suche, dodajemy do nich chochlę wody z gotowania i delikatnie mieszamy.
Rada od Cristiny:
Nie wyrzucamy nigdy resztek ciasta, można ich użyć do tzw. maltagliati czyli kawałeczków makaronu, których z powodzeniem możemy używać ich do zup.
Sprawdź też inne przepisy na naszym kanale na You Tube > TUTAJ
Jak kupić voucher na warsztaty?
Wystarczy usiąść wygodnie przed ekranem komputera, otworzyć naszą stronę internetową i wybrać opcję „Kup voucher”.