Sposób przygotowania:
Dynia
Najpierw rozgrzewamy piekarnik do 200°C, obieramy i kroimy dynię na duże kawałki, układamy na blasze do pieczenia i przyprawiamy ją mżawką oliwy. Przykrywamy dynię folią aluminiową i gotujemy przez około godzinę, aż będzie miękka.
Pasta
W tym momencie przygotujemy ciasto. Z mąki robimy kopiec, dodajemy jajka i żółtka na w środek, następnie sól i wyrabiamy, aż składniki się dobrze wymieszają, a ciasto będzie elastyczne i gładkie (ważne jest, aby ciasto w tym momencie odpoczęło – gluten wewnątrz musi „pracować” przed rozwałkowaniem ciasta).
Przykrywamy folią i pozostawiamy w lodówce na 30 minut.
Po upływie odpowiedniego czasu, wałkujemy ciasto, a następnie umieszczamy niewielką ilość nadzienia na górnej połowie ciasta, pozostawiając przestrzeń między jedną ilością a drugą, aby tortelloni można było dokładnie zamknąć.
Kształt tortelloni może się różnić – mogą być jak ravioli lub duże okrągłe tortelli, kwadraty lub trójkąty czy koła.
Nadzienie
Na patelni rumienimy cebulę i odstawiamy na bok. Po ugotowaniu dyni wyjmujemy z piekarnika, dodajemy do cebuli i doprawiamy solą oraz pieprzem – miksujemy wszystko, aż stanie się jednorodną mieszaniną, a następnie umieszczamy na patelni i gotujemy na małym ogniu, usuwając nadmiar wody – BARDZO WAŻNE – nadzienie nie może być płynne. Gdy krem z dyni jest gęsty, dodaj posiekane amaretti, owocową musztardę i Parmigiano Reggiano i czekamy, aż nadzienie ostygnie. Potem możemy go użyć do wypełniania tortelloni.
Kompozycja dania
Pełen garnek wody doprowadzamy do wrzenia i podgrzewamy na małym ogniu dużą patelnię. Na nią wrzucamy masło, szałwię i mieszamy, otrzymując sos. Gotujemy tortelloni we wrzątku około 3 minuty, odcedzamy, bezpośrednio wkładamy na patelnię z masłem i szałwią i mieszamy je w nim.
WAŻNE – odkładamy na bok 2 szklanki wody z gotowania pasty – może się przydać, aby dodać ją do sosu w celu dobrego wymieszania się składników. Kiedy pasta będzie gotowa, podajemy porcję po 8-10 sztuk na osobę udekorowane łyżką sosu i oprószone serem.