Jemy coraz mniej pieczywa. To fakt. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to chociażby z tego, że obarczamy chleb czy bułki odpowiedzialnością za zbędne kilogramy. Nie zawsze też wiemy, jaki rodzaj pieczywa i z jakiej mąki mamy wybrać, by było smaczne, zdrowe i na dłużej zachowywało świeżość.
Wiele panujących trendów żywieniowych – takich, jak np. dieta bezglutenowa powoduje rezygnację z chleba lub niefortunną jego zamianę na inny rodzaj węglowodanów, m.in. ciastka, ciasta. Większość takich tendencji nie jest do końca słusznych i prowadzi do niedoborów witamin lub odwrotnie do zamierzonego celu – do nadwagi. Jeśli wyeliminujemy gluten z menu, a po jakimś czasie znów go włączymy, dopiero wtedy możemy nabawić się problemów. W tej kwestii pojawia się mnóstwo pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. Sprawdźcie więc, jakie pieczywo warto wybierać, a może nawet zacząć piec je w domu?
Kiedy trzeba zrezygnować z glutenu?
Gluten to białko obecne m.in. w pszenicy, życie oraz jęczmieniu, a więc i w chlebie. Prawda jest taka, że poza osobami rzeczywiście zdiagnozowanymi w kierunku nietolerancji glutenu, pozostałym poleca się chleb jako jeden z podstawowych elementów codziennego menu. Jednak warto zauważyć, że nawet osoby chore, czy z nietolerancją mogą jeść chleb, ale ten przyrządzony z mąk bezglutenowych, np. jaglanej, kukurydzianej czy gryczanej. Nietolerancja glutenu nie oznacza więc definitywnego końca dla pieczywa w naszej diecie.
Chleb – jeść czy nie jeść?
Piramida Zdrowego Żywienia zaleca dzienne spożycie produktów zbożowych na drugim miejscu po warzywach i owocach. W zdrowej diecie zatem chleb jest jak najbardziej wskazany. W zbożach, a więc i w chlebie, znajdziemy węglowodany złożone. Podczas ich trawienia, dostarczane są organizmowi potrzebne mikro- i makroskładniki odżywcze. Energia jest z nich uwalniana stopniowo, co daje uczucie sytości na dłużej.
Wysokiej jakości chleb ma w składzie jak najmniej składników, a jednym z najważniejszych jest dobry typ mąki. Takie pieczywo jest źródłem witamin z grupy B – niezbędnych dla układu nerwowego, błonnika chroniącego przed zaparciami, a tym samym przed nowotworem jelita grubego oraz bakterii wspomagających naturalną mikroflorę. Oczywiście wszystko zależy od wspomnianej jakości – podstawą jest mieszanka, jakiej użyjemy: rodzaj mąki, ziarna, nasiona, czy też przyprawy.
Domowy chleb – najlepszy wybór!
Najlepiej chleb upiec w domu. Dlaczego? Wtedy mamy pewność, co się w nim znajduje! Możemy decydować o zastosowaniu w nim zdrowych składników. Rynek spożywczy oferuje wiele rodzajów mąk, a w internecie znajdziemy bardzo dużo receptur na wypieki. Na co się jednak decydować? Szeroki wybór mieszanek do wypieku chlebów oferuje marka Polskie Młyny, według której hasło „świeże pieczywo kiedy tylko zechcesz” potwierdza obecność wieloletniej tradycji pieczenia chleba w domach i zachęca do jej kultywowania. Mieszanki te można zastosować do pieczenia chleba w piekarniku oraz w urządzeniach przeznaczonych do domowego wypieku pieczywa. Chleb własnej produkcji jest smaczniejszy, pięknie pachnie i świetnie smakuje. Do dzisiaj zwyczaj łamania się chlebem jest symbolem przyjaźni, a także gościnności. A kto nie chciałby dzielić się właśnie takim bochenkiem upieczonym przez najbliższych? I co najważniejsze: czy znacie jakiś lepszy smak niż jeszcze ciepła kromka domowego pieczywa posmarowana masłem? Taki „przysmak” ponadto można naprawdę długo przechowywać albo zamrozić.
A co najważniejsze, ten prawdziwy chleb upieczony w domu będzie zdecydowanie wyższej jakości niż kupiony w supermarkecie. Poznacie go nie tylko po smaku, ale także po konsystencji. Bochenek nie będzie „napompowany”, może delikatnie się kruszyć i z łatwością da się pokroić.
Zatem… do dzieła!