Bazylia rozkochała w sobie wszystkie kuchnie świata, ale przede wszystkim tę śródziemnomorską. Włosi są mistrzami w umiejętnym wykorzystaniu jej w swoich potrawach. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że bazylia została stworzona do tego, aby nadawać wyjątkowego smaku i aromatu makaronom, pizzy, włoskim sosom, czy chociażby rozgrzanym na słońcu soczystym pomidorom.
Bazylię doceniamy nie tylko za jej smak, ale również za właściwości zdrowotne. Stymuluje ona układ odpornościowy, wspomaga pracę mięśnia sercowego i oczyszczanie nerek. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Polacy doskonale znają smak i zapach bazylii klasycznej, natomiast czy wiecie, że występuje ona aż w 150 odmianach?
Warto dowiedzieć się o nich trochę więcej by móc wzbogacić swoją kuchnię o nowe aromaty i smaki!
Rodzaje bazylii
Bazylia zwykła : najpopularniejsza i najczęściej używana na naszych stołach.
Cechuje się przyjemnym zapachem oraz smakiem (lekko słodkim, korzennym i pikantnym). Zarówno liście, jak i pozostałe części zielone znajdują liczne zastosowania (w formie ususzonej oraz świeżej). Bazylia idealnie komponuje się z truskawkami, sałatką z mango, omletami, czy oczywiście do przygotowania pesto genovese. Nie można jej pominąć również w przygotowaniu mięs, czy ryb.
Bazylia grecka: ma drobniejsze listki niż bazylia zwykła, a charakteryzuje ją pikantny smak. Idealna do pizzy, pesto, makaronu oraz gazpacho. Z mięs najbardziej lubi kurczaka, z którym tworzy zgrany duet. Latem z powodzeniem sprawdzi się zarówno w truskawkowej salsie, jak i brzoskwiniowo – bazyliowej lemoniadzie. Idealnie komponuje się z pieczonym bakłażanem, ziemniakami, jogurtem i kozim serem.
Bazylia tajska: w smaku jest lekko anyżkowo – lukrecjowa, korzenna, słodkawa, doszukać się można również cytrusowych nut. Znana i powszechnie używana w Tajlandii, Kambodży, Wietnamie, Laosie i na Tajwanie. Warto łączyć ją z wieprzowiną, kurczakiem, rybami, czy owocami morza. Idealna do zup i krewetek! Uwaga! Do potraw dodajemy ją zawsze na końcu cienko pokrojoną.
Bazylia czerwona: kusi kolorem i korzennym zapachem. Jej purpurowa barwa świetnie komponuje się w sałatach, makaronach, jak również w deserach. Połącz garść listków czerwonej bazylii z pomidorkami cherry, orzeszkami pinni, czosnkiem, migdałami i ricottą – to przepis na pesto z Trapani. Tworzy świetne połączenie z czerwony ryżem z cukinią, ravioli i różnymi sałatami!.
Bazylię można również wykorzystać do przygotowania aromatycznej oliwy.
Poniżej prosty przepis:
Na patelnię wlej oliwę z oliwek, dodaj liście bazylii (umyte i osuszone) i smaż delikatnie przez około 15/20 minut. Następnie odłóż na bok do wystygnięcia i dokładnie zblenduj. Odsącz na gazie zieloną pulpę, a powstałą oliwę bazyliową przechowuj w lodówce!
Jeśli macie niedosyt i chcielibyście jeszcze więcej dowiedzieć się o bazylii i innych ziołach, odwiedźcie stronę Baziółki.