Mąka i odrobina wody – tyle wystarczy, żeby przygotować domowy makaron. Proste składniki nie oznaczają wcale, że pasta ma tylko jedno oblicze. Rodzajów makaronów jest ok. 350, a nazw prawie 4 razy tyle! Jeżeli chcecie, jak prawdziwi Włosi perfekcyjnie serwować makaron, sprawdźcie, jak dobierać sosy do kształtów makaronu.
Makaron to pyszny i szybki sposób na obiad, kolację oraz lekką przekąskę. Świeży, czyli pasta fresca potrzebuje ok. 1 minuty gotowania. Natomiast suchy makaron gotujemy średnio od 5 do 12 minut – czas gotowania zależy przede wszystkim od grubości makaronu oraz indywidualnych preferencji.
Jak perfekcyjnie ugotować makaron al dente?
Najpierw wybieramy duży i wysoki garnek, który stawiamy na dużym palniku. Proporcje wody na 100 g suchego makaronu powinny wynosić 1 litr. Gdy woda zacznie się gotować, wsypujemy sól (7 g na każdy litr wody i 100 g makaronu). Po tym jak sól się rozpuści, a woda zacznie wrzeć, dodajemy makaron. Na początku gotowania często mieszamy, później możemy zmniejszyć częstotliwość. Jak poznać, czy ugotowaliśmy makaron al dente? Przed odsączeniem sprawdzamy stopień ugotowania, próbując makaron (powinniśmy wyczuć lekki opór przy próbie przegryzienia). Możemy też (w przypadku długich makaronów takich jak spaghetti czy bavette) delikatnie rozerwać nitkę na pół, zwracając uwagę na charakterystyczny lekki opór makaronu. Makaron al dente poznamy też po tym, że po przekrojeniu w środku będzie widoczna cienka, biała „żyłka”.
Gotowanie makaronu – tych rzeczy unikajcie
Czy zdarzyło się Wam po ugotowaniu, przelewać makaron zimną wodą, żeby się nie sklejał? Sklejanie wyróżnia makarony niskiej jakości, dlatego płukanie wodą jest zupełnie niepotrzebne w przypadku wysokiej jakości makaronów semolinowych, które powstają z najlepszej pszenicy durum. Eksperci Barilla odradzają hartowanie zimną wodą, ponieważ wypłukuje to skrobię z makaronu, co wpływa na jego smak i właściwości. Również dodawanie oliwy podczas gotowania jest zbędne, bo makaron będzie śliski, a wtedy nie połączy się z sosem, który zamiast oklejać makaron, będzie z niego spływał.
Rodzaje makaronów
Dzięki dostępności nie tylko tradycyjnej pasty, ale też makaronów bezglutenowych czy pełnozioarnistych, każdy może wybrać taki makaron, który odpowiada preferencjom smakowym i zdrowotnym. O typach makaronów można rozmawiać oraz pisać w nieskończoność, dlatego skupimy się tych najpopularniejszych i podpowiemy Wam, jak dobrać do nich odpowiednie sosy.
Długi makaron – jakie sosy do niego pasują?
Długie formy makaronu sprawdzą się w połączeniu zarówno z cięższymi, bogatymi w składniki sosami, jak i tymi lżejszymi. Jeżeli serwujecie sos mięsny, wybierzcie grubszy makaron. Natomiast cieńsze nitki będą idealne do lekkich sosów.
Spaghetti – ojczyzną tego makaronu jest Neapol, a jego nazwa pochodzi od włoskiego spago, co oznacza sznureczki. Ten długi 25 cm makaron jest niekwestionowanym symbolem włoskiej kuchni. Doskonale smakuje i owija się wokół widelca. Jeżeli chcecie delektować się jego smakiem, przygotujcie prosty i szybki sos do spaghetti aglio e olio na bazie oliwy z oliwek i czosnku lub sosy z pomidorów i oliwek albo z warzyw oraz sera. Makaron typu spaghetti będzie pasować też do sosu z kaparów i tuńczyka (przepis tutaj).
Mniejszy od spaghetti jest makaron spaghettini, który sprawdzi się do sosów na bazie oliwy, ale niezbyt ciężkich.
Inny cienki makaron – capellini jest delikatny niczym włosy (stąd wzięła się jego nazwa), a grubość makaronowych nitek waha się od 0,85 mm i 0,92 mm. Do capellini pasują lekkie, nieobciążające dodatki, jak np. sos na bazie świeżych pomidorów z dodatkiem bazylii i oliwy z oliwek. Capellini doskonale sprawdzają się też do zup – zachowują spójną konsystencję nawet w zetknięciu z gorącym płynem.
Jeżeli szukacie odpowiedniego makaronu do pesto, sosów warzywnych lub z owocami morza, wybierzcie bavette, makaron o kształcie długich, płaskich i wąskich nitek. Bavette pasuje też do ostrego sosu Puttanesca z czosnkiem, pomidorami, oliwkami i kaparami. Przepis znajdziecie: tutaj.
Co powiecie na bucatini – połączenie długiego makaronu i krótkiego (charakterystyczny otwór w środku), rodem ze środkowych Włoch? Ten makaron poleca się do gęstych, bogatych sosów takich jak Amatriciana oraz sosów z dodatkiem warzyw, na bazie jaj i sera.
Tagliatelle – ten jajeczny makaron jest nieodzownym składnikiem wielu dań w regionie Emilia Romania. Jeżeli serwujecie sosy na bazie mięsa (jak np. sos Bolognese), ryb i śmietany, makaron tagliatelle jest najlepszym wyborem.
Pappardelle to najszerszy jajeczny makaron, który możemy łączyć z każdym rodzajem sosu. Znawcy proponują intensywny w smaku sos na bazie dziczyzny lub sos truflowo-grzybowy do tego rodzaju makaronu.
W następnym artykule opiszemy Wam krótkie makarony oraz ich właściwości.