Gorgonzola to ceniony na całym świecie dojrzewający niebieski ser pleśniowy CHNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia). Niektórzy uważają, że po raz pierwszy wyprodukowano ją w roku 879 w leżącym obok Mediolanu małym miasteczku o nazwie właśnie Gorgonzola.
Według innych gorgonzola została stworzona w regionie Valassina (od stuleci centrum produkcji mleczarskiej) – a to z powodu znajdujących się tam wspaniałych grot skalnych, których średnia temperatura wynosząca od 6°C do 12°C jest idealna do produkcji tak gorgonzoli, jak i wielu innych serów. W tym momencie najwięcej gorgonzoli produkuje się w prowincji Novary – aż 45%. Za nią jest Pawia (22%) i Mediolan (15%).
Gorgonzola jest serem o biało-słomkowym kolorze. Jest poprzerastana zielonkawymi żyłkami pleśni Penicillium glaucum (dodawanej w procesie produkcji). Produkowany jest zarówno z niepasteryzowanego. Ma kremową konsystencję i charakterystyczny smak – łagodny w przypadku gorgonzoli dolce (z lekko rozwiniętą pleśnią), mocniejszy i wyraźniejszy w przypadku gorgonzoli piccante (z dobrze rozwiniętą, zielonkawą pleśnią). Okres dojrzewania wynosi minimum 50 dni w przypadku gorgonzoli dolce i minimum 80 dni w przypadku gorgonzoli piccante.
Gorgonzola – serwowanie
Gorgonzola świetnie łączy się z wieloma produktami, można ją używać do wielu sosów, makaronu, zapiekanek, czy mięsa, jej delikatny smak wyjątkowo smacznie komponuje się z owocami, orzechami lub miodem gryczanym.
Jakie wino parować z Gorgonzolą? Białe i lekkie czerwone idealnie pasuje do Gorgonzoli Dolce, a wino słodkie typu Porto czy Marsala z Gorgonzolą Piccante.