Jeśli jeszcze nie odwiedziliście największej wyspy na Morzu Śródziemnym należącej do Włoch, to koniecznie musicie się wybrać na Sycylię. Powodów do podróży może być wiele, ale jednym z najprzyjemniejszych jest bez wątpienia miejscowa kuchnia. Regionalne potrawy bazujące na lokalnych, wartościowych surowcach tworzą podstawę przepysznie skomponowanych potraw. Zobaczcie, co warto zjeść na Sycylii?
Na charakter sycylijskiej kuchni miała duży wpływ jej bogata historia. Wyspa przez długi czas znajdowała się pod rządami wielkich mocarstw. W związku z tym Grecy sprowadzili do regionu m.in. cytryny, arbuzy, banany oraz pistacje, zaś Arabowie przywieźli m.in. marcepan i egzotyczne przyprawy takie jak szafran czy cynamon. Najbardziej owocne pod tym względem było właśnie dwustuletnie panowanie arabskie. Na wyspie pojawiły się wówczas także bakłażany – podstawowy składnik wielu lokalnych potraw. Podaje się je nadziewane lub zapiekane, wchodzą w skład caponaty, opiera się na nich także pasta alla Norma, czyli typowo sycylijskie spaghetti, którego nazwa pochodzi od imienia tytułowej bohaterki opery Belliniego. A skąd wzięło się spaghetti? Czytajmy dalej.
Spaghetti – wynalazek Sycylijczyków
Zdaniem znawców tematu tzw. ciągnący się makaron to właśnie wynalazek mieszkańców Sycylii. Do tej tezy przychyla się Peter Robb w książce „Sycylijski mrok”. Pisze, że to właśnie tu w czasach arabskich zaczęto produkować makaron, nie jak dotąd w formie klusek, ale ciasta, które pocięte na cienkie niteczki bez problemu można było przechowywać. Co więcej? Z uwagi na to, że makaronowe nitki trudno spożywało się rękami czy łyżką, Arabowie sprowadzili ze wschodnich stron użyteczny gadżet – widelec. Do nawijania makaronu – jako pierwsi – na większą skalę zaczęli go używać Sycylijczycy. Po nich przyjęły go całe Włochy, a później pozostałe części Europy.
Kuchnia sycylijska – najważniejsze cechy
Kulinarną bazę tej gorącej wyspy włoskiej stanowią przede wszystkim warzywa i owoce, charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej:
- pomidory, karczochy, bakłażany, papryki, cebula,
- owoce cytrusowe, a wśród pomarańcze: tarocco, moro i sanguinello, czy też cytrony, różniące się w teksturze i smaku od cytryn,
- oliwki, z których produkowana jest charakterystyczna, dość intensywna w smaku oliwa.
Oprócz tych surowców bardzo popularne są następujące:
- jagnięcina, baranina, cielęcina,
- tuńczyk, miecznik, sardynki,
- owoce morza,
- migdały,
- ser ricotta.
Warunki klimatyczne, jakie panują na tej skąpanej w słońcu wyspie zapewniają dostępność wysokiej jakości produktów i tworzenie z nich naprawdę ciekawych potraw. Zobaczcie, jakie to są.
Co zjeść na Sycylii? 7 dań, których trzeba spróbować
Odwiedzając Sycylię, z pewnością trzeba spróbować wegetariańskiej potrawki z bakłażanem w roli głównej, czyli caponaty. Można ją spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno np. jako dodatek na grzankę, (przepis znajdziecie: tutaj).
Na wegetarian, jak i mięsożerców czekają pyszne ryżowe kuleczki lub stożki nadziewane m.in. mięsem z groszkiem, serem i szpinakiem, czyli arancini. Dla typowych smakoszy mięsa ciekawym daniem może okazać się stigghiola – jelita jagnięce, kozie lub baranie pieczone na grillu. Jak wiadomo, na terenie całych Włoch, tak więc i tutaj spożywa się pierwsze danie – na bazie makaronu i drugie np. z rybą lub mięsem oraz deser.
Typową sycylijską potrawą z makaronem jest wspomniana wcześniej pasta alla Norma: z pomidorami, bakłażanem i serem ricotta czy spaghetti al nero di sepia (barwione atramentem z ośmiornicy podane z krewetkami i pomidorami). Kiedy mamy już opcje dań głównych w sycylijskim menu, potrzebujemy jeszcze słodkiego akcentu, a takich tutaj nie brakuje. Najbardziej popularnym smakołykiem jest cannolo siciliano, czyli rożek z chrupiącego ciasta wypełniony kremem. Rodzajów nadzienia jest wiele, zatem każdy może wybrać dla siebie coś pysznego. Naprawdę warto! Nie zapomnijcie też skosztować porcji lodów w bułce, czyli brioche con gelato.
Jeśli lubicie ciekawe doznania kulinarne, Sycylia jest właśnie dla Was.