Słoneczna Toskania to jedna z wielu wymarzonych destynacji turystycznych dla wielbicieli włoskiej kuchni i kultury. Wśród lokalnych atrakcji, na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście jedzenie. Czy znacie już włoską szynkę dojrzewającą Prosciutto Toscano?
Co przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie „Toskania”? Słodkie migdałowe cantucci, wyrazisty Pecorino Toscano, toskańskie wino i oliwa z oliwek czy unikatowe toskańskie przyprawy?! Te ostatnie używane są do produkcji szynki, którą znajdziemy wyłącznie w tym regionie centralnych Włoszech.
Prosciutto Toscano ChNP – szynka z gwarancją smaku
Dlaczego tak ważne jest, żeby przy wyborze włoskich produktów, zwracać uwagę na unijne oznaczenia? Certyfikaty takiej jak ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia) oraz inne jak ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne) czy GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność) dają pewność autentyczności produktu, a co się z tym wiąże tego, co najważniejsze dla nas konsumentów – jakości i smaku. Posiadają je oryginalne włoskie sery, wina, wędliny oraz inne produkty takie jak Prosciutto Toscano ChNP.
Szynka Prosciutto Toscano od 1990 roku, kiedy to powstało Consorzio Prosciutto Toscano, zrzeszające 23 producentów, podlega surowym przepisom dotyczącym m.in. sposobu chowu i karmienia świń, temperatury, w jakiej dojrzewają szynki, zawartości tłuszczu etc.
Czy wiecie, że trzoda chlewna przeznaczona do produkcji „Prosciutto Toscano” musi pochodzić wyłącznie z kilku regionów Włoch: Lombardia, Emilia Romagnia, Marche, Umbrii, Lacjum i Toskanii? To pozwala kontrolować jakość surowca i w rezultacie zapewniać wysokie standardy jakościowe.
Czym wyróżnia się Prosciutto Toscano?
Każdego roku w Toskanii produkowanych jest 390 tys. sztuk szynek. Oprócz soli i naturalnych przypraw niedozwolone jest stosowanie jakichkolwiek dodatków lub konserwantów. Dlatego właśnie Prosciutto Toscano ChNP to w 100 proc. naturalna szynka. Delikatny aromat, szkarłatna czerwień plastrów oraz intensywny smak, jaki zyskuje dzięki soli i świeżym toskańskim ziołom takim jak czosnek, rozmaryn, jałowiec i mirt – to cechy charakterystyczne tej włoskiej szynki dojrzewającej. Włosi przyrównują ją do ikon toskańskiej tradycji jedzenia i wina.
Dzięki czemu Prosciutto Toscano zyskała sławę? Tak jak smak wina zależy od wielu czynników (m.in. nasłonecznienie terenu, rodzaj gleby etc.), które składają się na terroir, podobnie unikatowy mikroklimat Toskanii ma swój udział w procesie dojrzewania szynek. Umiarkowane temperatury, zielone doliny i zalesione wzgórza mają decydujący wpływ na klimat i cechy produktu końcowego, czyli szynek.
W rezultacie po trwającym co najmniej 11 miesięcy dojrzewaniu, szynka nabiera charakterystycznych właściwości, i co tu dużo mówić – smakuje wyśmienicie – o czym można było się przekonać podczas masterclass zorganizowanych w ramach projektu True Italia Taste,
Włoska szynka dojrzewająca w diecie
Oprócz walorów smakowych Prosciutto Toscano ChNP jest nie tylko dobrym źródłem wysokiej jakości białek i minerałów, w szczególności żelaza i magnezu, ale zawiera również witaminy z grupy B. Ma optymalną proporcję lipidów dzięki dużej ilości nienasyconego tłuszczu, znanego również jako „zdrowe tłuszcze” takie jak kwas oleinowy. Ponadto ilość łatwo przyswajalnych białek sprawia, że tą włoską szynkę dojrzewającą można śmiało wprowadzać do naszej diety.
Jak jeść Prosciutto Toscano?
Tradycyjnie używana jest do warstwowych kanapek z toskańskiego chleba, lub serwowana w towarzystwie lokalnych serów i wina. W porównaniu do innych szynek z oznaczeniem ChNP, Prosciutto Toscano cechuje się mniejszą wilgotnością, co podnosi jej smak, czyniąc go szczególnie wyrazistym w porównaniu ze słodyczą owoców takich jak melon, kiwi, ananas lub figi.
Smacznego!