Czy wśród Was znajdzie się ktoś, kto nie zna tiramisu? Ten pyszny deser, składający się z warstw biszkoptów (oryginalnie savoiardi) nasączonych espresso, kremu na bazie mascarpone i kakao, znajdziemy w menu wielu włoskich restauracji. Gotowe tiramisu bez problemu znajdziecie też na półkach w marketach. Niektórzy producenci (o zgrozo!) sprzedają nawet proszki, które po wymieszaniu z mlekiem mają zamienić się w deser.
Odpowiedzcie sobie sami, czy warto bawić się w „gotowce” i kremy z torebki, skoro można samemu przygotować tiramisu w kilka chwil? Dzisiaj spróbujemy przekonać Was do tego, że tiramisu, czyli klasyczny włoski deser jest tak proste i szybkie w przygotowaniu, że poradzi z nim sobie nawet kuchenny laik.
Przepis na tiramisu
Nazwa tego smakołyku pochodzi od włoskiego tirami sù, co można przetłumaczyć na „popraw mi humor”. Odpowiednio przygotowane będzie idealnym „poprawiaczem” humoru lub zwieńczeniem świetnej kolacji czy obiadu z rodziną i przyjaciółmi.
Przepis na prawdziwe włoskie tiramisu według Marco znajdziecie tutaj. Jeśli lubicie kuchenne eksperymenty nasz chef proponuje Wam również piwne tiramisu, które królowało na warsztatach kulinarnych Piwne Smaki. W tej wersji tiramisu zamiast kawy do nasączenie biszkoptów Savoiardi używa się ciemnego piwa (np. Stout). Latem, kiedy bez problemu kupimy świeże owoce leśne, możecie przygotować również tiramisu w wersji z owocami. Ta wersja posmakuje tym, którzy w deserach cenią owocowe smaki i lubią słodycze przełamane kwaskowatym smakiem malin, jagód czy porzeczek.
Sekret tiramisu
Jak mówi Marco, sekretem, który stoi za popularnością kuchni włoskiej są produkty. Wybierzcie te oryginalne i najlepszej jakości, bo one są połową sukcesu. Nie ma gotowania po włosku bez włoskich produktów. Świeże mascarpone, jak najlepsze jajka (najlepiej „zerówki”), aromatyczne espresso przygotowane z dobrej jakości ziaren i kruche biszkopty savoiardi naprawdę ułatwią Wam przygotowanie tego znakomitego, klasycznego włoskiego deseru.
W Polsce krąży mit o konieczności dodania likieru amaretto. To nie jest konieczne, zwłaszcza że we Włoszech częściej występującym alkoholem jest słodkie wino marsala. Niektórzy do kremu dodają żółtka kurzych jaj, inni śmietanę. W dzisiejszym wpisie Marco, szef kuchni Akademii Kulinarnej Whirlpool, rodowity Włoch, który do Polski przyjechał z Mediolanu ponad dwadzieścia lat temu, podpowie Wam, jak przygotować tiramisu w domu.