Sposób przygotowania:
Nadzienie
Masło rozgrzewamy na patelni i zmniejszamy ogień. Na maśle dusimy drobno pokrojoną białą część pora oraz groszek.
Łososia siekamy drobniutko i przekładamy do miski. Dodajemy podsmażone warzywa, ricottę, drobniutko otartą skórkę z cytryny oraz 2 łyżki soku, posiekany koperek i szczypiorek, jajko, mąkę ziemniaczaną i przyprawiamy farsz solą i pieprzem.
Masę wyrabiamy, aż składniki ładnie się połączą i wstawiamy do lodówki, dzięki czemu łatwiej nam będzie napełniać pierogi.
Ciasto
Na stolnicy mieszamy ze sobą mąkę i sól. Tworzymy z mąki kopczyk, po czym w jego środku formujemy zagłębienie. Do niego wlewamy stopione masło i bardzo gorącą (prawie wrzącą) wodę. Na początku nożem zagarniamy mąkę do wody, a gdy tylko będziemy w stanie dotykać ciasta bez oparzenia się zaczynamy zagniatać je dłonią. Zagniatamy do momentu, aż ciasto będzie bardzo gładkie i elastyczne. Nie może być zbyt suche i twarde! Jeśli zajdzie potrzeba możemy dolać odrobinę wody. Kulę z ciasta zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na min. 20 minut by odpoczęło.
Gdy ciasto wypoczęło, a farsz jest gotowy wałkujemy ciasto na cieniutki placek (1-2mm grubości). Należy pamiętać, by podsypywać blat mąką, dzięki czemu ciasto nie przyklei się do niego. Z góry podsypujemy zdecydowanie skąpiej – pierogi będą się lepiej sklejały.
Przy pomocy szklanki lub foremki wycinamy koła z ciasta. Na każdym kółku układamy około łyżeczki farszu, dokładnie sklejamy brzegi i wykańczamy je ozdobną falbanką.
Gdy wszystkie pierożki są przygotowane gotujemy je partiami w mocno osolonym wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię gotujemy je około 1-2 minut.
Wyławiamy je łyżką cedzakową wprost na talerze.
Masło ziołowe
Masło rozgrzewamy na patelni i podsmażamy na nim posiekany koperek oraz kapary. Dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny oraz przyprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem.
Polewamy pierożki przed podaniem.