Sposób przygotowania:
Ciasto:
Na stolnicy mieszamy ze sobą mąkę, kurkumę i sól. Tworzymy z mąki kopczyk, po czym w jego środku formujemy zagłębienie. Do niego wlewamy oliwę i bardzo gorącą (prawie wrzącą) wodę. Na początku nożem zagarniamy mąkę do wody, a gdy tylko będziemy w stanie dotykać ciasta bez oparzenia się zaczynamy zagniatać je dłonią. Zagniatamy do momentu, aż ciasto będzie bardzo gładkie i elastyczne. Nie może być zbyt suche i twarde! Jeśli zajdzie potrzeba możemy dolać odrobinę wody. Kulę z ciasta zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na min. 20 minut by odpoczęło.
Gdy ciasto wypoczęło, a farsz jest gotowy wałkujemy ciasto na cieniutki placek (1-2mm grubości). Należy pamiętać, by podsypywać blat mąką, dzięki czemu ciasto nie przyklei się do niego. Z góry podsypujemy zdecydowanie skąpiej – pierogi będą się lepiej sklejały.
Przy pomocy szklanki lub foremki wycinamy koła z ciasta. Na każdym kółku układamy około łyżeczki farszu, dokładnie sklejamy brzegi i zlepiamy ze sobą dwa przeciwległe końce, tworząc kształt dużego uszka.
Gdy wszystkie pierożki są przygotowane gotujemy je w mocno osolonym wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię gotujemy je około 1-2 minut.
Wyławiamy je łyżką cedzakową wprost na talerze.
Farsz:
Dynię, którą wcześniej obraliśmy i pokroiliśmy w drobniutką kostkę) układamy na blasze piekarnikowej wyłożonej papierem do pieczenia. Oblewamy ją oliwą z oliwek, przyprawiamy solą i pieprzem, dokładamy 4 nieobrane ząbki czosnku i wszystko mieszamy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220oC na około 30 minut. Dynia ma nabrać pięknych kolorów, zmięknąć i odparować większość wody.
Upieczoną dynię odstawiamy do lekkiego ostygnięcia, a w misce ucieramy biały ser z tartym parmezanem i gałką muszkatołową. Gdy dynia lekko przestygła dodajemy ją do sera i mieszamy. Próbujemy farszu, doprawiamy go do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem, po czym ostatni raz mieszamy z całym jajkiem. Mieszając starajmy się nie, by dynia nie straciła zupełnie swojego kształtu. Dobrze, by masa nie była całkowicie gładka.
Po wymieszaniu farsz odstawiamy do lodówki, bo gdy przestygnie łatwiej będzie się z nim pracować.
Dodatki i kompozycja:
Masło rozgrzewamy na patelni do momentu, aż zacznie się robić lekko złote. W tym momencie dodajemy pokrojone w paseczki liście szałwii, płatki migdałów i szczyptę soli. Gotujemy 1-2 minuty uważając, by nie przypalić ani masła, ani migdałów.
Ugotowane pierogi polewamy aromatycznym masłem z dodatkami i dla świeżego koloru oraz zapachu posypujemy natką pietruszki.