Sposób przygotowania
Ciasto:
Na stolnicy mieszamy ze sobą mąkę i sól. Tworzymy z mąki kopczyk, po czym w jego środku formujemy zagłębienie. Do niego wlewamy stopione masło i bardzo gorącą (prawie wrzącą) wodę. Na początku nożem zagarniamy mąkę do wody, a gdy tylko będziemy w stanie dotykać ciasta bez oparzenia się zaczynamy zagniatać je dłonią. Zagniatamy do momentu, aż ciasto będzie bardzo gładkie i elastyczne. Nie może być zbyt suche i twarde! Jeśli zajdzie potrzeba możemy dolać odrobinę wody. Kulę z ciasta zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na min. 20 minut by odpoczęło.
Gdy ciasto wypoczęło, a farsz jest gotowy wałkujemy ciasto na cieniutki placek (1-2mm grubości). Należy pamiętać, by podsypywać blat mąką, dzięki czemu ciasto nie przyklei się do niego. Z góry podsypujemy zdecydowanie skąpiej – pierogi będą się lepiej sklejały.
Przy pomocy szklanki lub foremki wycinamy koła z ciasta. Na każdym kółku układamy około łyżeczki farszu, dokładnie sklejamy brzegi i wykańczamy je ozdobną falbanką.
Gdy wszystkie pierożki są przygotowane gotujemy je partiami w mocno osolonym wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię gotujemy je około 1-2 minut.
Wyławiamy je łyżką cedzakową na dużą blachę i odstawiamy, by trochę wyschły.
Farsz:
W naczyniu żaroodpornym układamy plastry 1 cebuli i czosnku oraz anyż. Udka kaczki nacieramy dokładnie sosem sojowym wymieszanym z przyprawą 5 smaków i brązowym cukrem. Układamy je na cebuli, a całość odstawiamy na minimum 2-3 godziny (chociaż najlepiej na całą noc) do zamarynowania.
Gdy mięso przeszło smakami marynaty wyjmujemy naczynie z lodówki i odstawiamy na blat na około 20-30 minut. Mięso w tym czasie powinno dojść do temperatury pokojowej.
Naczynie wstawiamy do pieca nagrzanego do 170oC i pieczemy kaczkę około 2 godziny. Po upieczeniu mięso odstawiamy do ostygnięcia, a płyn z dna naczynia odlewamy do miseczki.
Odlany płyn po chwili rozdzieli się na 2 warstwy – na wierzchu zgromadzi się tłuszcz kaczy, który powinniśmy zebrać do innej miseczki, natomiast pozostałą część stanowią soki z mięsa połączone ze smakiem marynaty. Wszystko to przyda nam się w kolejnych krokach.
Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki masła i przesmażamy na nim na złoto dużą cebulę (drobno posiekaną).
Gdy udka ostygną obieramy z nich całe mięso, przekładamy je na deskę do krojenia i drobno siekamy. Przekładamy do miski, dodajemy podsmażoną cebulkę, majeranek i przesiekaną żurawinę. Przyprawiamy do smaku solą, dużą dozą świeżo mielonego pieprzu i sokami z pieczenia mięsa, by farsz był wilgotny.