Imbir, jako roślina o wielu odmianach, od zamierzchłych czasów jest znany i opisywany w charakterze remedium na wiele schorzeń. Odmiana imbiru, która stosowana jest w medycynie, nie występuje w środowisku naturalnym. Imbir uprawia się przede wszystkim w Chinach, Indiach, Australii, na Jamajce i Tajwanie. Można go kupić na targach, w sklepach zielarskich, spożywczych i w marketach.
Sprzymierzeniec w walce z nadwagą? Afrodyzjak, naturalny lek na infekcje czy środek przeciwwymiotny? Wszystko jednocześnie! Ta azjatycka roślina uprawna z rodziny imbirowatych to m.in. świetna alternatywa dla tradycyjnego leczenia farmakologicznego wspomnianych dolegliwości i suplementów innego przeznaczenia. Dowiedzcie się, jak jeść imbir, wykorzystując jego cenne właściwości, ale zweryfikujcie też, czy na pewno jest dla Was.
Postaci imbiru
Imbir można stosować w dwóch postaciach: surowy, kiedy używamy świeżego kłącza, lub sproszkowany i wysuszony. Pierwsza opcja to świetny sposób na pozbycie się m.in. porannych mdłości w czasie ciąży, a także w dolegliwościach ze strony żołądka np. zaburzeń trawienia, którym towarzyszy odruch wymiotny. Jak jeść imbir na surowo? Najpierw obieramy, a dokładniej skrobiemy. Wygodnie i prosto zrobimy to za pomocą łyżeczki do herbaty. Tak obrane i pokrojone w ok. 2-centymetrowe plasterki świeże kłącza można także zabrać ze sobą w podróż, kiedy cierpimy na chorobę lokomocyjną. Imbir suszony doskonale sprawdza się w roli przyprawy w kuchni, o czym przeczytacie niżej.
Właściwości imbiru
Z uwagi na wspomniane w poprzednim akapicie działanie przeciw mdłościom i wymiotom, warto wspomnieć o odpowiedzialnych za to olejkach eterycznych, takich jak zingiberol i substancje żywicowe: gingerol czy zinefrol. Pozostałe własności, dla których warto jeść imbir to:
- działanie antynowotworowe – niszczenie komórek rakowych,
- działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
- przyspieszanie krążenia krwi (wspomniana wcześniej rola afrodyzjaku),
- działanie relaksujące, rozkurczające (pomaga przy bólach miesiączkowych),
- stymulowanie komórek do regeneracji.
Co można zrobić z imbiru w kuchni?
Uznawany jako przyprawa, imbir może być wykorzystany do przyrządzania zup, sosów, dań głównych, deserów czy napojów. Są to najczęstsze opcje, choć z pewnością zwolennicy kuchni azjatyckiej mogliby wymienić jeszcze więcej pozycji. My mamy dla Was przepisy przygotowane podczas jednych z naszych warsztatów kulinarnych w Akademii, gdzie wykorzystywany był właśnie imbir.
Jak jeść tę roślinę, by w pełni wykorzystać jej potencjał? Oprócz włoskiej lubimy też kuchnię fusion, gdzie możecie użyć świeżego imbiru w połączeniu z rybą i tacos (przepis: tu) lub jako dodatku do zupy tajskiej. W kulinariach stosuje się zarówno imbir sproszkowany, jak i świeży. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że obie postaci charakteryzują się całkowicie innymi walorami smakowymi, dlatego nie można używać ich zamiennie.
Jak jeść imbir, żeby schudnąć?
Osoby, które lubią imbir i przy okazji pragną zredukować parę zbędnych kilogramów, na pewno mogą przeznaczyć tę roślinę do tego celu. Nie można oczywiście uznać jej za wyłączne rozwiązanie, ale jako element wspomagający. Za działanie przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej współodpowiedzialna jest kapsaicyna.
Warto zauważyć, że imbir jest składnikiem wielu kosmetyków mających wyszczuplać, a to również dzięki temu, że pobudza krążenie krwi i przyczynia się do stymulacji podskórnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo imbir może leczyć wiele dolegliwości skórnych, takich jak na przykład trądzik. Dlatego spotykamy go również w preparatach dedykowanych młodej, problematycznej cerze.
Imbir na przeziębienie
Kolejna zaleta rozgrzewającej właściwości aromatycznego kłącza znalazła zastosowanie w leczeniu wczesnych infekcji. Imbir sprawdza się w domowych sposobach na przeziębienie zawiera dość pokaźną ilość witaminy C, PP oraz witamin z grupy B, które są niezbędne w szybkim zwalczaniu wszelkich przeziębień, czy nawet grypy. W profilaktyce i początkach infekcji warto spożywać napar z imbiru nawet do trzech razy dziennie. Jak przyrządzić taki napój?
- Kawałek kłącza obieramy, tniemy w plasterki.
- Zalewamy wodą o temperaturze do 90º
- Dodajemy wyciśnięty sok z cytryny, łyżkę ulubionego miodu, szczyptę cynamonu i gotowe.
Imbir nie dla wszystkich
Znany nam dobrze cud natury stringa-vera (tak imbir nazywają w kraju, z którego pochodzi, czyli z Malezji) nie nadaje się do spożywania przez wszystkie osoby. Definitywnie powinni z niego zrezygnować ci, u których zostały zdiagnozowane wrzody (ponieważ może blokować funkcje pracy jelit), zaburzenia krzepliwości krwi (w połączeniu z lekami może powodować gwałtowne krwawienia) i kamienie żółciowe (może powodować nadprodukcję żółci, co nie jest w tej chorobie pożądane). Ograniczone ilości powinny spożywać także kobiety w ciąży, bo chociaż łagodzi mdłości, to w nadmiarze może wywołać nawet skurcze macicy. Zalecana dawka to maksymalnie 2 g imbiru sproszkowanego. Z codziennego menu imbir powinny wyeliminować lub mocno ograniczyć osoby przyjmujące leki: przeciwzakrzepowe, barbiturany, beta-blokery oraz leki insulinowe.