Włoskie sery twarde – kto z nas ich nie lubi? Nadają się doskonale do posypania dań z makaronem lub jako samodzielna przekąska. Sery typu włoskiego są naturalne i zdrowe. Oprócz popularnego Parmigiano Reggiano, czyli króla włoskich serów, wyróżniamy również Grana Padano.
Często, niesłusznie zresztą, Grana Padano traktowany jest jako tańsza wersja serów potocznie zwanych „parmezanem”. Jednak Parmigiano Reggiano a Grana Padano różnią się między sobą. Ten drugi jest nieco inny, delikatniejszy w smaku, krócej dojrzewający (minimalny okres dojrzewania to 9 miesięcy, a maksymalny 24 miesiące) oraz mniej tłusty. Wynika to ze stosowania do jego produkcji mleka o niższej zawartości tłuszczu. Ponadto ten ser typu włoskiego produkuje się wyłącznie z surowego mleka krowiego pochodzącego z jednego lub dwóch udojów (wieczornego i porannego), częściowo odtłuszczonego w procesie naturalnego wytrącania się tłuszczu.
Grana Padano – kawałek historii
Jego produkcję rozpoczęli cysterscy mnisi w 1134 roku w opactwie Chiaravalle. Dziś ser wytwarzany jest w trzydziestu prowincjach północnych regionów Włoch:
- Emilia-Romagna,
- Lombardia,
- Piemont,
- Trentino-Alto Adige,
- Veneto.
Nazwa Grana Padano pochodzi od włoskiego „grana” (pol. ziarno) ze względu na typową ziarnistą teksturę sera. „Padano” natomiast to obszar produkcji Pianura Padana, który jest doliną rzeki Po w północnych Włoszech. W 1954 roku powstało Konsorcjum Grana Padano, które działa do dziś i czuwa nie tylko nad jakością oraz oryginalnością sera, lecz także nad przestrzeganiem tradycyjnych metod produkcji. Rok później ser otrzymał certyfikat DOP (wł. Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia). Szukajcie tego znaku na opakowaniu sera, a będziecie mieli pewność, że wybieracie oryginalny włoski ser.
Rodzaje Grana Padano, czyli kilka słów o serze typu włoskiego
W sklepach najczęściej znajdziemy sery, które dojrzewały od 9 do 16 miesięcy. Warto zwrócić też uwagę na inne, w których rozpoznaniu pomoże logo na opakowaniu.
Pierwsze oznakowanie po lewej znajdziemy na opakowaniach serów 9–16 miesięcznych, które wyróżnia delikatny, mleczny smak. Sprawdzą się one jako jeden z przysmaków na desce serów lub do tarcia. Środkowe logo – na dojrzewających ponad 16 miesięcy. Te sery również nadają się do tarcia czy serwowania jako samodzielna przekąska. Wyróżnia je smak, który nie jest nadmiernie intensywny oraz aromat siana i suszonych owoców. Ostatnie zaś umieszczone jest na serze, który dojrzewał między 20 a 24 miesiącami. Jego smak z pewnością docenią koneserzy.
Jak przechowywać ser?
Najlepiej przechowywać go w lodówce w temperaturze ok. 4 stopni Celsjusza. Uwaga na inne sery o silnych aromatach (jak Gorgonzola) – nie przechowujmy ich zbyt blisko Grana Padano, ponieważ aromaty serów mogą się nawzajem przenikać. Żeby zapobiec wysychaniu sera, można zawinąć go w bawełnianą ściereczkę. Tkanina powinna być lekko wilgotna, czysta i pozbawiona zapachów detergentów. Jako alternatywa może posłużyć też dobrej jakości plastikowy pojemnik do przechowywania.
Grana Padano – jakie ma właściwości odżywcze ?
Każdy kęs włoskiego sera pozwala doświadczać idealnego połączenie walorów smakowych i składników odżywczych. Zaledwie jedna porcja zawiera wysokie stężenie białek o wysokiej wartości biologicznej m.in.: leucyny, lizyny, fenyloalaniny i tyrozyny. Dodatkowo będąc produktem mleczarskim, dostarcza on tego samego białka co mleko, ale w postaci skoncentrowanej. Oznacza to, że 60 g sera zawiera taką samą ilość składników odżywczych co 1 litr mleka.
Regularne spożywanie tego twardego włoskiego sera pozwala uzupełnić dzienne spożycie minerałów takich jak cynk, miedź i fosfor, a co najistotniejsze – wapnia (porcja 50 g sera zawiera 580 mg tego pierwiastka ważnego dla rozwoju mocnych kości). Ten oryginalny włoski ser jest ważnym źródłem witamin A i oraz witamin z grupy B (porcja 50 g dostarcza 75% dziennego zapotrzebowania witaminy B12 zalecanej dla osoby dorosłej). Sięgajmy więc bez obawy po dania z tym oryginalnym serem, jak penne pełnoziarniste czy lekką i aromatyczną tartę z pomidorami lub szparagami.
Dobra wiadomość dla dbających o linię: Grana Padano jest serem półtłustym, co oznacza, że wytwarza się go z częściowo odtłuszczonego mleka. Porcja 50 g zawiera około 30% tłuszczu. Jest to głównie „dobry” nienasycony tłuszcz, który zapewnia połowę dziennego zalecanego spożycia. Ponadto ten ser typu włoskiego jest całkowicie wolny od węglowodanów i nie zawiera laktozy ze względu na właściwości produkcyjne i długi okres dojrzewania, dlatego doskonale nadaje się dla osób cierpiących na nietolerancję tego cukru (zawiera mniej niż 10 mg / 100 g galaktozy).
Jeżeli chcecie spróbować oryginalnych włoskich serów i nie tylko, zapraszamy Was na warsztaty kulinarne do naszej Akademii. Pełną listę znajdziecie>>> tutaj.